Slon africký
dvurkralovenl.gif, 1 kB
slon africký

Místo pro Vaši reklamu

P1260676_01.jpg, 11 kBP1260676_02.jpg, 10 kBP1260676_03.jpg, 9 kBP1260676_04.jpg, 8 kBP1260676_05.jpg, 10 kBP1260676_06.jpg, 7 kB

Největším suchozemským savcem, jehož samec může dosáhnout hmotnosti i 7 tun se jmenuje slon africký Loxodonta africana. Dožívá se až 70 let a mezi savci má nejdelší březost. Po 20 až 23 měsících jejího trvání se narodí jedno mládě, vážící od 100 do 150 kilogramů. Matka jej pak kojí až do věku 3 let. Až do pohlavní dospělosti, která je dosažena přibližně po 12 letech - se věnuje mláďatům celé stádo samic, vedené tou nejzkušenější. Pak jsou již mladí samci "vyhnáni" a žijí samotářsky.
     Sloní zuby dokáží odhlalit věk zvířete. V každé čelisti má slon stoličku, která dostahuje délky 30 centimetrů. Další vyrůstají postupně zezadu a vytlačují tu přední. V průběhu života se vymění celkem šestkrát a tím je v podstatě omezen jeho věk. Horní řezáky se v průběhu vývojeP1420838_small.JPG, 10 kB slonů změnily na kly. Není vyjímkou, když váží nad 100 kilogramů. Roční nárůst ale není velký - maximálně deset centimetrů. Což ale málokdo ví, používá při své činnosti slon vetšinou kel jenom jeden - některý pravý a jiný levý.
     Další nej u savců má slon i díky uším. Ušní boltce dosahují délky až 1,5 metru. Má to své opodstatnění v tom, že díky jejich velikosti ochlazuje svůj organismus. Uši jsou protkány hustou sítí cév a tak se krev ochlazuje o to víc, když s nimi slon pohybuje. Neuvěřitelně dokonalým orgánem je také chobot. Vznikl prodloužením nosu a horního pysku. Dokáže uchopit od malého listu až po kmen stromu. Díky němu sloni dýchají, pijí, čichají, bojují či vydavájí zvuk. Je to až neuvěřitelné, že chobot má až 100 000 podélných a kruhovitých svalů.
     Nejznámějším hlasovým projevem slonů je daleko slyšitelné pronikavé troubení. Troubením vyjadřuje sloni úlek nebo též útočnou náladu. Kničivým troubením se ozývají sloni při hrách a koupání a mohli bychom je proto nazvat hlasem radosti. Naopak hluboké hrdelní troubení znamená zlost. Tento zvuk je často doprovázen údery chobotu o zem, což připomíná zvuk, s jakým udeří nahuštěná pneumatika, když dopadá na nějakou tvrdou podložku.
 

 
  Úvodní stránka
 
  AKTUALITY
  adax nubický
  agama vousatá
  antilopa koňská
  antilopa losí
  antilopa skákavá
  ara červenouchý
  ara hyacintový
  bahnivec horský
  Běh Safari 2014
  buvol kaferský
  buvol pralesní
  buvolec běločelý
  čáp sedlatý
  čejka australská
  daman skalní
  dracena krokodýlovitá
  felsuma madagaskarská
  gazela dama
  hrošík liberijský
  hyena skvrnitá
  husa velká
  chameleon jemenský
  chameleon pardálí
  Iyasa
  impala
  kolpík růžový
  kosman bělovousý
  kosman zakrslý
  krajta zelená
  křepelka korunkatá
  kudu malý
  kudu velký
  leguán zelený
  lemur kata
  lev východoafrický
  majna Rothschildova
  mangusta liščí
  marabu africký
  nosorožec dvourohý
  nosorožec tuponosý
  nyala nížinná
  okapi pralesní
  osel somálský
  páv konžský
  plameňák kubánský
  plameňák malý
  plameňák starosvětský
  pralesnička azurová
  pralesnička batiková
  prase bradavičnaté
  přímorožec šavlorohý
  safari 1.
  safari 2.
  serval stepní + křtiny
  sitatunga
  slon africký
  surikata
  šimpanz učenlivý
  štětkoun africký
  trubač agami
  tygr ussurijský
  varan smaragdový
  voduška abok
  volavka rusohlavá
  watussi
  zebra bezhřívá
  zebra Böhmova
  zebra damarská
  zebra Grévyho
  zebra Hartmannové
  žirafa síťovaná
  žirafa Rothschildova

 


[CNW:Counter]