Plameňáci
dvurkralovenl.gif, 1 kB
plameňáci

Místo pro Vaši reklamu

Každého návštěvníka zoologické zahrady jistě upoutá voliéra s plameňáky. Vynikají nejen krásou barev, ale i zjevem. Mají dlouhý krk a velice dlouhé, tenké nohy. Prsty spojuje plovací blány. Jejich zobák nemá v ptačí říši obdoby. Je poměrně vysoký a asi od prostředku zahnutý v tupém úhlu dolů. Dolní polovina zobáku je masivnější. Tím se liší plameňáci od všech ostatních ptáků, u nichž horní čelist je větší než spodní. zahnutý zobák je při kořeni potažen poměrně měkkou kůží, na špičce je však tvrdý. Mezi oběma polovinami dolní čelisti zobáku je natažena plamenak01_small.jpg, 13 kBměkká blána. Zatímco u většiny ptáků je spodní čelist pohyblivější než horní, u plameňáků je tomu naopak. Při otevření zobáku se pohybuje více čelist svrchní. Okraje zobáku vroubí rohovité destičky, kterými si plameňák procezuje potravu i při zavřeném zobáku.
     Procezování potravy napomáhá i silný masitý jazyk. Je mezi oběma dolními čelistmi zobáku a má po stranách po šestnácti masitých výběžcích. Takto utvářený zobák je výtečným zařízením k procezování vody a k zachycení i malých vodních zvířat žijících na bahnitém vodním dně. Plameňáci tedy získávají potravu pročvachtáváním kalu jako třeba kachny. Jejich zobák je však při lovu "vzhůru nohama". Hodlá-li pták sbírat potravu - dělá to zoo09_small.jpg, 12 kBzpravidla na mělčinách ponoří hlavu ke dnu, takže horní polovina zobáku jezdí po dně a rychlými pohyby víří bahno. Zvířená voda se cedí mezerami rohových destiček na okraji zobáku. Malí vodní živočiši ulpí na těchto sítech a plameňák je pak setře rohovitými výběžky na okraji jazyka spolkne. Aby více ulovili, přešlapují plameňáci často na místě a víří bahno i nohama.
     Při letu natahují dlouhý krk daleko dopředu,nohy zase hodně dozadu. Vypadají jako veliké létající kříže. Křídla jsou v poměru k délce dosti krátká, takže nemohou plachtit. Je-li plameňák vyplašen, dotýká se chvíli vodní hladiny, jako by po ní běžel, než se vznese do vzduchu. Plameňáci docela dobře, a dokonce dobrovolně plavou. Potravu sbírají na mělčinách, ale někdy jsou přitom až po břicho ve vodě. Peří všech druhů plameňáků je červenavé. V zajetí jim však krásná růžová barva vybledne. Krmí-li se však hojně malými korýši, zbarvení se obnoví. Příčinou červeného zbarvení je karotin, které se asi tvoří v různých řasách, odkud se dostává prostřednictvím korýšů, kteří se řasami živí, opět do těla.
     Hlas plameňáka se podobá husímu. Jsou to velmi společenští ptáci - samotného plameňáka skoro neuvidíme. Jejich domovem je tropické a subtropické pásmo Asie, Afriky a Ameriky. Jen jediný druh se vyskytuje v mírném pásmu.
     Zajímavé také je, že si staví hnízdo z bahna ve tvaru homole, do něj snáší jen jedno vejce. Na něm pak sedí 28-30 dní. V naší ZOO najdete dva druhy. Plameňáka kubánského Phoenicopterus ruber ruber a plameňáka starosvětského Phoenicopterus ruber roseus.
 
P1070176_small.jpg, 12 kB
aktualityzoo12_small.JPG, 8 kB
P1070177_small.jpg, 12 kB
P1070175_small.jpg, 12 kB
P1070171_small.jpg, 12 kB
P1070172_small.jpg, 12 kB

 
  Úvodní stránka
 
  AKTUALITY
  adax nubický
  agama vousatá
  antilopa koňská
  antilopa losí
  antilopa skákavá
  ara červenouchý
  ara hyacintový
  bahnivec horský
  Běh Safari 2014
  buvol kaferský
  buvol pralesní
  buvolec běločelý
  čáp sedlatý
  čejka australská
  daman skalní
  dracena krokodýlovitá
  felsuma madagaskarská
  gazela dama
  hrošík liberijský
  hyena skvrnitá
  husa velká
  chameleon jemenský
  chameleon pardálí
  Iyasa
  impala
  kolpík růžový
  kosman bělovousý
  kosman zakrslý
  krajta zelená
  křepelka korunkatá
  kudu malý
  kudu velký
  leguán zelený
  lemur kata
  lev východoafrický
  majna Rothschildova
  mangusta liščí
  marabu africký
  nosorožec dvourohý
  nosorožec tuponosý
  nyala nížinná
  okapi pralesní
  osel somálský
  páv konžský
  plameňák kubánský
  plameňák malý
  plameňák starosvětský
  pralesnička azurová
  pralesnička batiková
  prase bradavičnaté
  přímorožec šavlorohý
  safari 1.
  safari 2.
  serval stepní + křtiny
  sitatunga
  slon africký
  surikata
  šimpanz učenlivý
  štětkoun africký
  trubač agami
  tygr ussurijský
  varan smaragdový
  voduška abok
  volavka rusohlavá
  watussi
  zebra bezhřívá
  zebra Böhmova
  zebra damarská
  zebra Grévyho
  zebra Hartmannové
  žirafa síťovaná
  žirafa Rothschildova

 


[CNW:Counter]