banner_zoo.gif, 82 kB
Žamberk
V údolí Divoké Orlice, nad ústím potoka Rokytenky - na severovýchodě Pardubického kraje, najdete město, čítající asi 6 000 obyvatel. Jmenuje se P1430598_small.JPG, 8 kBŽamberk, nachází se v nadmořské výšce 465 metrů a je branou do Orlických hor.
     Město bylo založeno mezi prvními v této oblasti a vzniklo jako kolonizační osada. Poprvé je připomínáno v roce 1332. Název Žamberk v české podobě je datován k roku 1365. Město bylo rozděleno mezi dvě panství a to žampašské a litické, bylo "spojeno" až v roce 1575 v období majitele Mikuláše z Bubna. Ten tu postavil renesanční zámek, který byl později přestavěn barokně. Bubnové jej pak vlastnili až do roku 1809 - v roce 1815 pak již patřil Parishům, kteří jej rozšířili a vytvořili u něj irozsáhlý park v anglickém stylu, který vznikl z původní barokní francouzské zahrady. Parishové získali zámek zpět po roce 1989.
     Žamberk má obdélníkové náměstí, kterému dominuje 3_small.jpg, 7 kBklasicisní radnice a Mariánské sousoší z počátku 18. století. Zajímavá je i kašna, uprostřed které uvidíte bronzovou sošku Nymfy a Kentaura. Náměstí je pěkné, historické domy upravené, ale má jedno velké "mínus". Středem totiž vede hlavní, velmi frekventovaná silnice...
     Dominantou města je kostel sv. Václava, který byl původně dřevený. Současný pochází z let 1729-38 a nyní se jeho věže opravují. Věže jsou vysoké 72 metrů, chrámová klenba je dlouhá 44 a vysoká 22 metrů.
     Nad městem uvidíte Kapelský vrch, na který dojdeme kolem Městského muzea. Vedle něj se nachází synagoga z roku 1666 (přestavěná v 19. století) a židovský hřbitov z poloviny 17. století (nejstarší dochovalý náhrobek je z roku 1731). Kaple sv. Rozálie (1682) stojí na vrcholu kopce a nedaleko ní pak Tyršova rozhledna - Rozálka či Rozárka (dvojče Hýlačky od Tábora), která tu byla postavena roku 1932. Má tvar husitské hlásky a není věrnou kopií, má své specifické originální prvky. A co z ní uvidíte? Orlické hory, Kralický Sněžník, Bukovou horu, Suchý vrch, Černou horu z Polské strany a za dobré viditelnosti pak i část Krkonoš s dominantní Sněžkou. A samozřejmě i okolí Žamberka.