banner_zoo.gif, 82 kB
Vrchlabí a okolí

Podhorské městečko je branou do Krkonoš a jeho okolí určitě okouzlí každého turistu. První písemná zmínka o osadě "Wrchlab" pochází z roku 1359.
     Svého času stála ve Vrchlabí gotická tvrz (její zbytky jsou v místech současného rybníčku v parku), u které dal severně postavit Kryštof Gendorf z Gendorfu v letech 1546-48 renesanční zámek. Musel být krásný, protože měl vodní opevnění se třemi padacími mosty a tři patra a byl postaven podle sasko-slezského vzoru. Původní zámek ale vyhořel a byl opraven až po čase...
     V roce 1624 kupuje zámek a celé panství nikdo jiný, než Albrecht z Valdštejna. Po něm získává zámek rod Morzinů (mimo jiné i za zásluhy na zavraždění Valdštejna samotného), kteří stavbu snižují o jedno patro, ale čtyři rohové věže nechávají v původní výšce. V minulém století jsou pak zasypány vodní příkopy a v současnosti zde sídlí Městský úřad. Zámek je díky několika přestavbám slohově znehodnocen, ale i přesto je oku lahodící. Na zámek navazuje přírodně krajinářský park v kterém je k vidění několik exotických druhů stromů.
     K významým a dominantním stavbám ve městě patří také Chrám svatého Vavřince v novogotickém stylu. Věž kostela je vysoká 60 metrů a stavba stojí na místě původního kostela, zbořeného v roce 1886.
     Klášter augustiniánů byl dokončen roku 1725. Jedná se o barokní architekturu s prvky klasicismu. V současnosti jsou v něm pořádány různé výstavy a slouží také jako koncertní sál s vynikající akustikou.
 

Mé fotogalerie začínají na místě, kde je postavena a znovuobnovena Kaplička sv. Anny a 14 pomocníků nad městem směrem od Kněžic. Pokud chcete vidět jeden z nejkrásnějších pohledů na město Vrchlabí a jeho okolí, zajděte si právě sem.