banner_zoo.gif, 82 kB
Vrbice - rozhledna

Nedaleko od Kostelce nad Orlicí, směrem na Suchou Rybnou a Potštejn najdete obec Vrbice. Má 130 obyvatel a její okolí je turisticky atraktivní. Nad ní se tyčí na vrcholu vrbického Kastelu rozhledna - která byla uvedena do provozu 15. dubna 2006.
     V roce 1937 stávala nedaleko jiná "rozhledna", kterou postavila armáda a sloužila jako triangulační bod. Ta původní byla vysoká 37 metrů, ta současná se tyčí do výšky 30 metrů. Má několik vyhlídkových plošin, ty větší jsou v jedenácti a dvacetipěti a půl metrech nad zemí.
     Už na první pohled vás rozhledna zaujme svou podobou, která se liší od těch nejčastněji stavěných u nás. Spotřebovalo se na ní 50 metrů krychlových modřínového dřeva, 45 metrů krychlových betonu a 10 tun oceli. Patří obci Vrbice, která byla velmi úspěšná v soutěži Vesnice roku 2004. I díky této celostátní akci získala finanční prostředky, mohla si nechat obec vystavět podle projektu Ing. Antonína Olšiny firmou Vaspo Vamberk rozhlednu.
     Vrchol Kastel se nachází v nadmořské výšce 445 metrů a po zdolání 118 schodů uvidíte za příznivého počasí krásné výhledy. Pokud vidíte Krkonoše nebo část Vysočiny, je ideální počasí na pozorování. Dnes ale nebyly "rozhlednové" podmínky, ale i přesto bylo na co koukat. Kostelec nad Orlicí, Vambersko, Žambersko, v dálce Hradec Králové a Pardubice, Kunětická Hora. Krkonoše pouze v náznaku, ale Orlické hory a kousek Jeseníků se při delším pozorování rozpoznat daly. Nahoře si můžete ověřit své orientační odhady, protože tam jsou ve všech směrech mapky. Vrbice jako na dlani, část Potštejnu - jehož hrad je ale za kopcem, Borovnice s poutním místem Homole se známým schodištěm je také za kopcem, ale vrchol rozhledny v Ústí nad Orlicí vidět je.
     Atraktivní je také dětské hřiště pod rozhlednou a velká nabídka pohlednic a suvenýrů. U rozhledny mají k nahlédnutí fotografie s podrobnou dokumentací výstavby. Další atraktivní místa v okolí můžete najít na orientační tabuli. Pokud jde o občerstvení, je tu také z čeho vybírat. Navíc se dnes konala drakiáda, takže kdo přišel, určitě nelitoval příjemně stráveného odpoledne.