P1890903.gif, 53 kB
Veselý Kopec 1.

Nedaleko Hlinska najdete soubor lidových staveb, kde se můžete libovolně procházet a poznávat, jak žili lidé v rozmení poloviny devaténáctého až po druhou polovinu století dvacátého. Můžete sem dojít z Trhové Kamenice, nad P1520424_small.JPG, 9,4kBkterou se na Zuberském kopci tyčí hezká v určitých dnech otevřená rozhledna.
     Městečkem protéká řeka Chrudimka a v jeho okolí se nachází několik rybníků. A právě kolem nich můžete dojít do obce Svobodné Hamry. Ta zaujme určitě každého, protože je v ní hodně k vidění. Již od svého počátku patřila k místům, kde bylo středisko železářství. Důkazem toho je vodní kovací hamr. O kousek dál stojí hezká hospůdka a zámeček, který stojí na místě bývalé tvrze ze 17. století. Že tu bylo a je hezky dokazuje i fakt, že se tu v průběhu času objevilo několik známých osobností.
     A to už se pomalu blížíme k místu, kde se nachází od roku 1972 skanzen, Soubor lidových staveb Vysočiny. Osada se jmenuje Veselý Výlet, byla založena v první polovině 16. století. Žili tu drobní rolníci, kteří tu zabydlovali lesní krajinu. Byl tu tvrdý život, o čemž se můžete přesvědčit například v dřevěné stavbě, která se jmenuje bezzemka. Ale to jsem již předběhl pořadí staveb a jsem v zadní části skanzenu, který má na své ploše více jak třicet dobových staveb.