P1890903.gif, 53 kB
Pěčín - Vamberk 2.

Slatina nad Zdobnicí byla založena pravděpodobně již v roce 1260, ale první písemná zmínka pochází z roku 1359. Barokní kostel, stojící na místě staršího, tu byl postaven roku 1699. Stojí u něj zajímavé sousoší - s Janem Žižkou a Kalvárie z 18. století. Nedaleko kostela je pak možné navštívit malou galerii obrazů s ukázkou vývoje výtvarného umění v Česku. Při projití Statiny se ještě dostanete k památníků Jana Husa - pak už ale přichází romantická část výletu.
     Čertovým dolem dojdete až do části Rybné nad Zdobnicí (1354), kde se pak cesta stává nejatraktivnější a také myslím nejhezčí. Německá Rybná, Orlická Rybná - to byly názvy této obce, ale nakonec ji zůstal název Rybná - podle toho, že se zde nacházelo hodně rybníků a rybníčků. U turistického rozcestníku se dozvíte, že se asi necelé dvě hodiny odsud nachází hrad v Liticích nad Orlicí. Což je díky tomu, že se v Rybné nachází vlaková zastávka - dalším možným námětem na jiný výlet.
     Jak jsem se již zmínil, z Rybné vede kolem Zdobnice nejhezčí partie celého výletu. Přibližováním se k Peklu nad Zdobnicí, ve kterém  najdete u silnice památeční strom - pomalu končí hezká procházka kolem řeky Zdobnice. V Pekle (1543) vás určitě zaujme dřevený krytý most z roku 1840 u kterého kdysi stával mlýn a který byl naposledy opravoven v roce 1982. Most je dlouhý 17,2 metru, vysoký 5,2 metru a hladina vody pod ním je asi 40 centimetrů. Zajímavostí je, že se tu stala nešťastná nehoda - při koupání pod mostem tu ochrnul akademický malíř pan Antonín Slavíček.
     Po asfaltové silnici se pak dostanete až do Vamberka. Před tím si ještě ale před viaduktem vyjděte po betonových schůdcích nahoru k silničním svodidlům - je odtamtud zajímavý výhled na město a také na vinoucí se, velmi frekventovanou silnici Rychnov nad Kněžnou, Vamberk, Žamberk. Vamberk pak je určitě zajímavým městem, ale provoz na silnici vedoucí náměstím se nedá nazvat jiným slovem - než šílený.