P1890903.gif, 53 kB
P1450938panorama.jpg, 80 kB
Rokytnice
v Orlických horách 1.

Dominantou náměstí tohoto malého městečka v Orlických horách je raně barokní farní kostel Všech Svatých (1679-84), rozšířený v roce 1735. Na náměstí vás určitě zaujmou podsíňové domky, takzvané lomenice. Uprostřed náměstí stojí mariánský sloup (1771) a novorenesanční kamenná kašna (1886).
     Renesanční - barokně upravovaný zámek, mající arkádové nádvoří, je ale pro veřejnost uzavřen. Kousek nad ním stojí pozdně renesanční zámecký kostel Nejsvětější Trojice (1603). Nad parkem stojí kaple sv. P1450963_small.JPG, 17 kBAnny (1722), od které je hezký výhled na Orlické hory.
     Přesné datum založení původně uhlířské osady je sice sporný. Bylo to s největší pravděpodobností na začátku 14. století. Jméno městu dal potok jím protékající, mající v současnosti název Rokytenka. Zajímavý je znak města, na kterém je medvěd, který vylezl na vysokou lípu a dva muži s bodci se jej snaží dostat dolů.
     K rozvoji města přispělo, hlavně to, že sem byla zavedena více jak před sto lety železnice z Doudleb nad Orlicí. Její vybudování vytvořilo oproti plánům několik nepředpokládaných problémů. Od vykupování pozemků, zpevňování bažinatého terénu, prodloužení délky tunelu až po jednu neuvěřitelnou raritu. Je jí odklonění tratě o několik metrů. A to kvůli památnému buku. Ten stojí mezi Rokytnicí nad Orlicí a Pěčínem až do dnešní doby.
     V současnosti je centrum města i s okolím vyhlášeno městskou památkovou zónou. Díky dobrému vlakovému i autobusovému spojení je Rokytnice v Orlických horách dobrým východiskem turistických tras. Například asi 10 kilometrů vzdálený Neratov s poštovou, Říčky v Orlických horách, Pěticestí, pevnost Hanička... I když leží město v nadmořské výšce přibližně 580 metrů, během pár desítek minut můžete v blízkém okolí vystoupat až nad 1000 metrů a zdatnější turisté mohou dojít přes Pěticestí na ještě vyšší Velkou Deštnou (1115 metrů).