P1890903.gif, 53 kB
Osičina

Vojenice najdete asi 7 kilometrů jižně od Opočna. Nachází se nad údolím Dřízná a v jejím blízkém okolí se nachází poutní místo P1290912_small.JPG, 5 kBkaple Panny Marie Lurdské a Křížové cesty z roku 1890. Celé této oblasti se říká "Vrcha". Samotná rozhledna je přístupná od 1. dubna do 31. října v sobotu a neděli, o svátcích a pokud ji chcete navštívit mimo tyto termíny - je možné se telefonicky či e-mailem domluvit.
     I když se zdálky na první pohled jeví jako typizovaná ocelová konstrukce, její stavba je přece jenom trochu odlišná. Původně tu měla být jenom věž pro mobilního operátora, ale na požadavek obce Voděrady tu byla nakonec zřízena vyhlídková plošina. Je nejvyšší rozhlednou Orlických hor.
     Osičina je název plochého kopce, nacházejícího se v nadmořské výšce 416 metrů. Nachází se 500 metrů od silnice mezi obcemi Vojenice a Záhornice. Je tu vhodné prostředí jak pro turisty, tak především pro cykloturisty. U rozhledny samotné se můžete občerstvit a zakoupit si (předražené) pohlednice.
     Pokud se zajímáte o parametry rozhleden, pak vyhlídkovou plošinu najdete ve výšce 33 metrů a dojdete k ní po 165 točitých schodech. Rozhledově se tu můžete pokochat za hezkého počasí pohledem na Orlické hory, Kralický Sněžník, Železné Hory, Krkonoše, Sněžku, Zvičinu, Josefov a Jaroměř a její okolí, už z dálky monumentální kouř z elektrárny Opatovice, Hradec Králové či dominantu Pardubicka - Kunětickou Horu .
     O rozhlednu je velký zájem, nachází se navíc v atraktivní oblasti - takže pak můžete pokračovat směrem na Opočno, Rychnov nad Kněžnou a cestou se zastavit v Dobrušce či u zámku Skalka (veřejnosti nepřístupném) v Podbřezí a prohlédnou si pak romantický (podle některých hnalců dokonce nejromantičtější), v lese u potoka nacházející se židovský hřbitůvek...