P1890903.gif, 53 kB
Náchod

Město v údolí Metuje leží 40 kilometrů severně od Hradce Králové. Vzniklo při kolonizaci pohraničí pravděpodobně v polovině 13. století. Toto místo chránilo P1300245_small1.JPG, 22 kBdůležitou cestu z Čech do Kladska a Polska a jak už to bývá, na takovém místě stával většinou hrad.
     Ten v Náchodě, jemuž již od postavení dominuje okrouhlá věž - patřil rytíři Hronu z rodu Načeradců. Ještě do dnešní doby se zachovaly původní sklepy. Roku 1544 koupil gotický hrad Zikmund Smiřický ze Smiřic a postupně začal s jeho přestavbou na renesanční sídlo. Postupně se na zámku vystřídali Marie Magdalena Trčková, Piccolominiové, vévoda Kuronský a jeho dcera Vilemína Zaháňská a nakonec do roku 1945 německý rod Schaumburg-Lippe. Na hrob jejich rodu se můžete podívat cestouze zámku po Naučné stezce "Po stopách bitev 1866".
Dole pod zámkem, uprostřed hlavního náměstí stojí kostel sv. Vavřince. Tento zajímavý gotický kostel pochází z roku 1310 a začátkem 16. století byl barokně upraven. Dominují mu dvě věže - Adam a Eva. Stará radnice (1657-59) stojí naproti radnici nové. Na té jsou malby podle návrhu Mikoláše Alše a na celé náměstí pak dohlíží z nároží věže rytíř Hron.
     Město spolu se svým okolím je turisticky velmi atraktivní. Po jeho prohlídce (můžete také navštívit pivovar, kde se konají hodinové prohlídky) -nmůžete vystoupat na Jiráskovu chatu na Dobrošově či nedaleko ní vybudované pevnosti Dobrošov. Je to tu na několik návštěv - ale kdo sem jednou přijede, vždy se sem rád vrací.