P1890903.gif, 53 kB
Letohrad 1.

Město, které se až do roku 1950 jmenovalo Kynšperk - se mohlo také jmenovat Supí Hora, ale nakonec byl vybrán název Letohrad. První zmínka o tomto místě pochází z roku 1308, kdy tu na kopci Hradisko stál hrad (založen Ješek z Kynšperka). P1500340um.jpg, 35 kBPodle předpokladů právě pod ním vzniklo město. Jisté ale je, že o městě se datuje první informace k roku 1513.
     Bylo opevněné a díky tomu, že leží na ostrohu nad soutokem Tiché Orlice a Lukavického potoka velmi výhodně položené. Na místě bývalé tvrze (tu dal postavit Zdeněk Žampach z Potštejna) vznikl v 17. století renesanční zámek (ten dal postavit rod Vitanovských z Vlčkovic). V součastnosti má zámek barokní podobu, která začala vznikat v roce 1730 a podílela se na ní hraběnka Terezie Bredová ze Špandavy. Změnu pak dokončil ve 20. století Karel Stubenberg.
     Zajděte se podívat do přírodně krajinářského parku, založeného v letech 1820-30 hrabětem Petrem Marcolini Ferettim. Empírový altánek, umělá jeskyně s vyhlídkou, klenutý most se zábradlím, kašna - která kdysi stávala na náměstí. V oranžerii se svého času pěstovala nejstarší bonsaj v Evropě, která je dnes k vidění v Liberci v botanické zahradě.