P1890903.gif, 53 kB
Krnov - Cvilín


V Krnově, který vznikl u soutoku řek Opavy a Opavice na křižovatce cest vedoucích z pobaltských měst do Itálie se za uherského krále Matyáše Korvína začal razit groš a půlgroš. Další osudy města poznamenala třicetiletá válka. Rok 1742 znamenal sice mír, ale Slezsko ztratilo velkou část území. Pro Krnovsko to znamenalo velký konomický úpadek.
     Textilní výroba v 19. století město zařadila mezi přední v Rakousku-Uhersku. Od roku 1968 tu sídlila "bratrská" vojenská posádka. V roce 1997 zažilo město velkou povodeň.
     Na jihovýchodě města se na Předním Cvilínském kopci nachází poutní místo. Jeho pověst spadá až do období vlády Přemysla Otakara II. Díky františkánskému řádu minoritů zde vznikla dřevěná kaple sv. P2150933_small.JPG, 13 kBKříže a později, v roce 1684 kaple Bolestné Panny Marie. Dnešní podobu monumentálního barokního chrámu sv. Kříže a Sedmibolestné Panny Marie získal v letech 1722-27, ale po nařízení Josefa II. byl uzavřen. Dokonce měl být i zbořen, ale naštěstí byl vykoupen čtyřmi krnovskými měšťany. V roce 1865 kostel vyhořel a jeho stavu nepřidalo ani období války a později socialismu. V roce 1989 byl kostel obnoven, navrácen minoritům.
     Nedaleko poutního barokního kostela (na Zadním kopci) stojí v nadmořské výšce 436 metrů kamenná rozhledna s cimbuřím. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů. Cihlová válcová rozhledna, původně vysoká 35,2 metru s pětimetrovou věžičkou pro dvě osoby byla vybudována na začátku 20. století krnovskou sekcí Moravsko-slezského sudetského horského spolku. Při slavnostním otevření, které se konalo 11. června 1903 dostala název Liechtensteinova. Pokud je dobrá viditelnost, můžete z ochozu vidět dokonce i Západní Tatry, Radhošť, Smrk, Lysou horu, Hrubý Jeseník, Praděd, P2150981_small.JPG, 15 kBPetrovy kameny, Biskupskou kupu. Od roku 1993 je rozhledna zapsána v památkovém fondu.
     Cvilínem prochází Naučná stezka, pokud byste chtěli vidět ještě další rozhlednu, vzdálenou asi 5 kilometrů či navštívit zříceninu hradu Šelenburk, můžete si stezku projít a dojít opět do Krnova.
     V Krnově se můžete zajít podívat na židovský hřbitov, který byl založen v roce 1872 a pohřbívalo se zde až do roku 1968. Mezi 150 náhrobky můžete objevit novobarokní tumbu z roku 1910 a secesní hrobku. Hřbitov byl poškozen v osmdesátých letech minulého století, kdy byla naplánována jeho "likvidace".
     Město a jeho okolí nabízí mnoho atraktivního, je tu na co koukat a pokud sem zajedete podívat, určitě nebudete litovat.