P1890903.gif, 53 kB
Kolem Jizery

Výlet do okrajové části Krkonošského národního parku s na začátku náročným výstupem z Dolního Kořenova na vrchol Kapradník, po kterém pak následuje "odměna" v podobě jedné z nejstarších kamenných rozhleden u nás - Štěpánky. Stojí na vrcholu Hvězda (959 m.n.m.) a je z ní krásný kruhový výhled. Namátkou třeba na Krkonoše, rozhlednu na vrcholku Smrku či blízký Tanvald - vybízející svým okolím na další z výletů. Dominantou okolí je ale určitě Ještěd, se svou parádní stavbou, "týčící" se k nebi.
     Cestou, vedoucí Krkonošským národním parkem pak minete rozcestí, ze kterého se můžete dostat k Bílé skále (je vyšší než Hvězda a toP1450345_small.jpg, 7 kB o necelé 4 metry) - kde je možné se pokochat hezkým výhledem do kraje. Po silničce, vedoucí přes sjezdovky se dostanete na rozcestí s malou vodní nádrží. Je to tu označeno jako "Bosna", což ale není zapsáno ve starších mapách. Po silničce, vedoucí vpravo se musíte vydat vpravo - jinak byste se nedostali až k Jizeře, kterou pak kopíruje cesta nad pravým břehem. Cesta - která pokračuje rovně je vhodná spíše pro cyklisty a "protíná" část Krkonošského národního parku.
     Než se ale dostanete k Jizeře, určitě vás zaujme obec, nazvaná Paseky nad Jizerou. Jsou známé především díky houslařství... Můžete tu navštívit Památník zapadlých vlastenců, či barokní kostel sv. Václava, který je i zdaleka viditelnou dominantou a stojí na místě, kde byla kdysi skála a hustý les. Od kostela uvidíte krásný výhled jak na okolní kopce, tak i do údolí, kde je vidět i Rokytnice nad Jizerou.
     Pak už se dostanete k údolí, kterým protéká potok vlévající se pak do Jizery. Lesní cestou ve stráni půjdete dál, kochajíc se průhledy na Jizeru. Dojdete až ke starému mostu (tady se můžete pokochat soutokem Mumlavy s Jizerou) u Dolního Kořenova. V tom se pak můžete rozhodnout, jestli se vrátíte zpět na místo začátku výletu kolem lanového centra, či zahnete po turistické značce vpravo ke stanici ČD v Harrachově.