P1890903.gif, 53 kB
P1420430panorama.jpg, 51 kB
Kocléřov

Obec Kocléřov je jednou s pěti sloučených obcí - nazvaných souhrnně Vítězná. Vítězná se od roku 1961 používá ještě před názvem obcí Hájemství, Huntířov, Komárov a Záboří. Všech pět obcí se nachází nedaleko Dvora Králové nad Labem, směrem na Pilníkov - několik kilometrů vlevo od přehradní nádrže Les Království směrem od Hostinného.
     Kocléřov je ale podle zápisů obcí nejstarší (doložena kolem roku 1350). Vznikla za vnější kolonizace a její dominantou je P1420588_small.JPG, 11 kBbarokní kostel sv. Václava (původní byl vystavěn jezuity v roce 1720). Nejznámějším místem v obci je mariánské poutní místo v části obce, nazvané Nové domy - s kostelem a křížovou cestou. Dříve tu stávala dřevěná kaple nad studánkou, která byla vyhlášena za zázračně léčivou. Dnes je tu zastřešená pumpa. Můžete se tu projít kolem křížové cesty se čtrnácti vyobrazeními a posedět na lavičkách před kostelem.
     V Kocléřově mají i základní školu, bývala tu i velká továrna - jejíž vila je nyní nově opravena a sídlí v ní Obecní úřad. Na malé návsi je kašna a okolní domky tu navazují atmosféru spíše malého městečka. V okolí obce jsou smíšené lesy, kterými vede turisticky značená cesta. Vede tudy i cyklisticky atraktivní stezka, která ještě není hojně užívána. Pro začátečníky musím zdůraznit, že je hodně náročná a to díky kopcovitému terénu. Pokud přijíždíte směrem od v současnosti již městem Pilníkov, musíte vystoupat neuvěřitelných 7 kilometrů!