Železný Brod 1.


Liberecký kraj nabízí mnoho turisticky atraktivních míst. Jedním z nich je i městečko, mající přibližně 6 500 obyvatel. Železným Brodem, ležícím v malebném údolí protéká potok Žernovník, který se pak ve městě vlévá do řeky Jizery. O tom, jak je tu v okolí velký výškový rozdíl svědčí fakt, že Železný Brod leží u P1630434_small.JPG, 12 kBJizery 305 metrů nad mořem a asi sedm kilometrů vzdálená dominanta krajiny, vrch Kozákov (první fotografie ve fotogalerii) má nadmořskou výšku 744 metrů.
   Pozdější Železný Brod vznikl s největší pravděpodobností kolem začátku 12. století při zemské obchodní stezce. Vedla z Prahy směrem na dnešní Německo a Polsko. Musela v tomto místě překročit tok řeky Jizery. Říkalo se tedy domuto místu Brod a Brodec. Původní ves patřila od roku 1363 bratřím ze Železnice a za vlády Přemysla Otakara II. získává toto místo městská práva.
   Od roku 1386 je Brod a Brodek na 150 let v držení koho jiného, nežli Valdštejnů. Důležitým je rok 1501, kdy po předchozích letech strádání obnovuje král městská práva, uděluje městu městský znak a Brod s Brodcem se stávají Železným Brodem. Proč Železným? Protože se v blízkém okolí již od 14. století těžila železná ruda. V roce 1628 prodává Albrecht z Valdštejna město Mikuláši Desfousrovi a v poddanství je až do roku 1848.