Potštejn - Litice


Při návštěvě hradu Potštejn jsem zjistil, že se dá z parkoviště na louce dojít po červeně značené turistické trase k dalšímu hradu nazvanému Litice. V knihovně jsem si za tím účelem půjčil průvodce s tím, že se jej budu úzkostlivě "držet". Jenomže to dopadlo trošku jinak, protože ten průvodce byl několik let starý a má snaha jít po lepší cestě, než té červeně značené, byla marná. Lávka, kterou jsem měl přejít podle průvodce na druhý břeh Divoké Orlice už nebyla na svém místě...tu lávku totiž vzala velká voda. Zbyly tu jen kousky zrezlých kovových lan u osady Kamarád. Takže jsem se vrátil zpět na červené značení a po něm došel až k Liticím.
     Litický hrad se objevil na obzoru při průchodu chatovou oblastí. Šel jsem přes most a dál do kopce k hlavní bráně hradu. Pak jsem si celý hrad prohlédl, včetně výstupu na vyhlídkovou věž. Další mé kroky vedly krkolomným terénem, podařilo se mi totiž najít cestu - která se již dnes používat nesmí. Bylo to, jak se říká: "Na vlastní riziko". Cesta necesta končila u skály, kterou vedla takzvaná "Myší díra". Oni totiž skálu v letech 1688-99 prokopali podle pověsti zajatí Turci, aby se napájel rybník v dolní části vsi. Logičtější však je, že průsek měl spíš odvádět vodu z Divoké Orlice při povodních. V každém případě je to ojedinělá technická památka.
     Nebyl bych to já, kdyby se mi nepodařilo opět "zakufrovat". Ale zase na druhou stranu jsem pro vás mohl vyfotografovat vlakové nádraží v Liticích. Správná cesta vedle podle rozcestníku nahoru do kopce do vrchu Chlum. Z jeho stráně se mi naskytl nádherný pohled na Litický hrad. Stráně kopce jsou těženy a vytěžený materiál byl nahrazen navážkou...už tu začínají růst nové stromečky. Před vrcholem kopce u dalšího rozcestníku vede cesta už jen stále s kopce až do obce Potštejn. Kdo se chce občerstvit dobrou pitnou vodou, může se napít v nově vytvořené studánce. Stavitelé ale přívodní trubku neočistili, takže jsem ji prsty uvnitř očistil já.
     V Potštejně se stále ještě upravují ulice a dva mosty...určitě zajímavým faktem je informace, že tu bude znovu položen na silnici kostkový povrch. Prý je to jen o milion korun dražší, než by stál povrch asfaltový - což je ale zase na druhou stranu zvláštní, protože použité kostky jsou původní. Kolik by tedy stálo vydláždění kostkami novými?
     Výlet se vydařil, počasí bylo naprosto ideální.
 
litice1.jpg, 5 kB
liticeokoli01_small.JPG, 8 kB
liticeokoli03_small.JPG, 9 kB
liticeokoli04_small.JPG, 5 kB
liticeokoli05_small.JPG, 8 kB
liticeokoli08_small.JPG, 9 kB
liticeokoli09_small.JPG, 7 kB
liticeokoli10_small.JPG, 10 kB
liticeokoli11_small.JPG, 10 kB
liticeokoli12_small.JPG, 7 kB
liticeokoli13_small.JPG, 9 kB
liticeokoli14_small.JPG, 8 kB
liticeokoli15_small.JPG, 7 kB
liticeokoli16_small.JPG, 7 kB
liticeokoli17_small.JPG, 6 kB
liticeokoli18_small.JPG, 6 kB
liticeokoli19_small.JPG, 7 kB
liticeokoli20_small.JPG, 8 kB
liticeokoli21_small.JPG, 7 kB
liticeokoli22_small.JPG, 8 kB
liticeokoli27_small.JPG, 8 kB
liticeokoli29_small.JPG, 7 kB
liticeokoli30_small.JPG, 9 kB
liticeokoli31_small.JPG, 8 kB
liticeokoli32_small.JPG, 7 kB
liticeokoli33_small.JPG, 6 kB
liticeokoli34_small.JPG, 7 kB
liticeokoli35_small.JPG, 5 kB
liticeokoli36_small.JPG, 6 kB
liticeokoli37_small.JPG, 5 kB