Pekelný kopec


Třebíč je hezké město s atraktivním okolím. Můžete tu objevit několik parádních výhledových míst. Dokonce i dvě rozhledny s tím, že můžete vystoupat i na věž kostela sv. Martina. Základy kostela byly vybudovány v druhé polovině 13. století, ale podoba, jak jej vidíte dnes je prakticky totožná s tou z roku 1905. Malým vyhlídkovým místem je také Masarykova vyhlídka nad řekou Jihlavou.
     Novým trendem doby je upravování starých vodárenských věží. Jedna taková stojí na Strážné hoře. Říká se jí KostelíčekDSC_0149_small.JPG, 21kB. Nedaleko od ní totiž stojí kostelík Povznesení sv. Kříže. Uvnitř věže je možné shlédnout výstavu o vývoji třebíčského vodárenství od středověku až po dnešní dobu.
     Můj dnešní cíl se nachází ještě dál za městem, na území obce Mastník. Byl vybudován v roce 2014, nachází se v nadmořské výšce 572 metrů, má výšku 26,5 metru, je zhotoven převážně z modřínového dřeva. Jmenuje se Rozhledna na Pekelném kopci u Třebíče.
     Původně měla stát v lokalitě Na Klínkách, ale nakonec bylo rozhodnuto o místě, kterému se říká Pekelňák s tím, že už tu kdysi jedna stávala. K jejímu vybudování bylo potřeba zajistit přibližně deset milionů korun. Nakonec je to stavba vydařená. Má netradiční tvary. Pokud byste se na ni podívali zvrchu, uviděli byste židovskou hvězdu.
     Na volně přístupnou rozhlednu se dá vyjít po 125ti schodech. Pokud se vydaří počasí, můžete v dálce zahlédnout vrcholky Alp. Ale je zajímavé se i "prokoukat" na méně vzdálená místa. Například můžete objevit Moravské Budějovice, Pavlovské vrchy a pokud si vezmete za pomocníka panoramatický prstenec, vytvořený žáky Střední průmyslové školy v Třebíči s označením míst, můžete tu strávit v pohodě hodinu.
     Nedaleko od rozhledny je dřevěný odpočinkový přístřešek. Při putování po kopci můžete objevit i vrcholovou knihuDSC_0339_small.JPG, 13kB a dokonce i kovové týpí pro nocležníky. Problém bývá v tom, že pokud je někde něco volně na pospas, většinou končí v žalostném stavu... Nedaleko rozhledny je studánka.
     Zajímavou atrakcí okolí rozhledny je Kondiční Pekelská stezka. Ideální pro lidi, co si chtějí zvýšit svou fyzickou zdatnost. Prvním krokem ke zlepšení celkové kondice je uvědomění si, že jde o dlouhodobou záležitost. Záleží také na její pravidelnosti. Pokud naučíte své tělo, aby postupně zapojilo všechny energetické zdroje do činnosti svalů, jste na dobré cestě. Základní poučka zní: "Trénujte minimálně tři dny v týdnu po dobu třiceti minut s dodržením tepové frekvence přibližně 130 tepů za minutu alespoň jeden měsíc a výsledky se stoprocentně dostaví".
     Podstatným je ale fakt, že se dnešní výlet vydařil a zbyla i chvilka na prohlídku krásného náměstí v Třebíči. Ono je to k rozhledně a zpět skoro třináct kilometrů, takže na další případně zajímavosti města v jednom dni už opravdu nezbýval čas...