P1890903.gif, 53 kB
Smrk 1 124 metrů

panP2600668.jpg, 135kB

Dnešní výlet má za cíl zdolání nejvyšší hory Jizerských hor na našem území, Smrku. Takovou pomyslnou vstupní branou na jí je Nové město pod Smrkem, kam se dá dostat pohodlně vlakem. Město bylo založeno v roce 1584 díky těžbě barevných kovů (především cínu). Když už se pak těžba nevyplatila, lidé se tu živili převážně díky textilu a zpracování dřeva. V polovině 19. století dosáhla výroba vrcholu, byla sem přivedena železniční doprava.
     Po prohlídce města už můžeme vyrazit směrem na vrchol hory. Cestou se dostaneme k pramenu Novoměstské kyselky (objevilP2600632_small.jpg, 16kB ji kovář pan Legler v roce 1780). Byla by velká škoda neochutnat tuto vynikající vodu. Doporučená spotřeba této vysoce železité vody je litr denně.
     Dalším zajímavým místem při výstupu je Streitův obrázek. Podle pověsti byl vyvěšen proto, že tento pekař se snažil ošidil františkány při hejnické pouti. V roce 1780 tu byl zastřelen pašekák z Bílého potoka... Vyhlídka "Pechova smrt" je vzpomínkou na nadlesního Adolfa Pecha, který zde byl v roce 1933 omylem zastřelen při honu. Dlouho připravovaný výlet má zajímavé pokračování...kde se vzala, tu se vzala na vrcholu hory je mlha. Ještě, než dorazím k rozhledně navrcholu, podívám se na pomníček německého básníka Theodora Körnera, který zde byl osobně v roce 1809. V roce 1892 byla na Smrku postavena dvacet metrů vysoká dřevěná rozhledna, která tu stála více jak padesát let. Z původního přístřešku pak vznikla i chata. Ta byla v roce 1932 zmodernizována a rozšířena. Vydržela do roku 1946, kdy ji někdo zapálil. Původní rozhledna se pak neudržovaná nakonec rozpadla... Pokud chcete vidět její podobu, stačí se zajet podívat do pražské ZOO, kde stojí od roku její věrná kopie.
     V květnu roku 2003 se započalo s výstavbou nové, celokovové rozhledny netradičního tvaru. Sestavování pak proběhlo 25P2600698_small.jpg, 9,8kB. srpna, kdy byly chvílemi i větší poryvy větru. Otevření rozhledny proběhlo dne 20. září 2003.
     Než si napíšeme, kam můžete z vrcholu rozhledny dohlédnout, je třeba ještě zmínit fakt, že na severní straně hory, v nadmořské výšce 1072 se nachází historické trojmezí Čech, Horní Lužnice a Slezska. Je tam navíc vztyčen i Tabulový kámen.
     Smrk je i místem, kde pramení řeky Lomnice a Jizera, potoky Hraniční, Černý a Ztracený a Hájený. To je ale námět na další výlet...
     Smrk je i "Oblastí tmavé oblohy", ale nyní již místa, kam může naše oko dohlédnou (pokud jsou ale dobré pozorovací podmínky. Na západ jsou to mimo jiné Milešovka, Liščí hora, Hejnice, Klíč, Hvozd, Lázně Libverda, Frýdlant, Višňová, Arnoltice, Nové Město pod Smrkem. Severním směrem na nachází převážně polské území, na východě uvidíte Sowie Góry, Sněžku, Sněžné jámy, rašeliniště Jizery, Zlaté návrší, Kotel, Lysou horu, Pytlácké kameny, Jizerku, Zvičinu... A nakonec ještě jižní výhled - Kumburk, Tábor, Zelený vrch, Kozákov, Jizera, Kopanina, Paličník, Sněžné věžičky, Černá hora, Polední kameny, Bezděz, Frýdlantské cimbuří, Ještěd, Ralsko...