P1890903.gif, 53 kB
Petrovice II.

Obec, se zajímavým názvem Petrovice II. se nachází deset kilometrů jihozápadně od Uhlířských Janovic a na východ od Zbraslavic. Na jihu je pak blízko například Zruč nad Sázavou.
     První tvrz se tu připomíná již k roku 1359, kdy se tu kolem pálilo v okolních lesích dřevo v milířích. Dřevěné uhlí se pak dodávalo do Kutné Hory, vzdálené od obce asi 30 kilometrů.
     Původní název obce byl Petrovice u Kácova a to díky Karlu Čejkovi z Olbramovic a na Kácově. Dominantou Petrovic II. je kostel svP1790879_small.JPG, 13 kB. Martina (1350), přestavěný na větší v roce 1901. Další a to velmi výraznou dominantou je od roku 2003 telekomunikační věž, sloužící také jako rozhledna.
     Na rozdíl od publikací, které tvrdí, že je jednoduché rozhlednu najít si osobně myslím, že to tak lehký úkol není. Podařilo se mi to až na druhý pokus. Jak se dostat na rozhlednu, kam si zajít pro klíče a kde zaplatit vstupní poplatek se dozvíte na stránkách obce. Až obstaráte vše potřebné, výsledný efekt budete mít o to větší, protože se jedná o komplet železnou, 45 metrů vysokou věž. Sama rozhledna má tři vyhlídkové plošiny. Ta, která je vybudovaná nejvýše se nachází ve výšce 30ti metrů. Tedy na rozdíl od jiných je to neuvěřitelný parametr.
     Po zdolání 158 schodů se můžete kochat okolní krajinou. Obec uvidíte jako na dlani. Od jihovýchodu k severovýchodu protéká několik kilometrů odsud řeka Sázava. Když se podíváme na horizont, můžeme za dobrého počasí vidět vrch Melechov. Další kopec, nazvaný Strážiště, bájemi opředenou horu Blaník s dřevěnou rozhlednou ve tvaru hlásky. Jihozápadně se pak nachází Česká Sibiř. Tam je nejvyšším bodem Vrch a na něm stojí další telekomunikační věž. Hornosázavskou pahorkatinu uvidíte díky rozsáhlým lesům méně zřetelně, ale když si sebou vezmete i mapu a busolu, můžete objevovat i další zajímavá místa.
     Pokud ale chcete vidět, co se nachází dál za horizontem, můžete ještě navštívit několik kilometrů vzdálenou rozhlednu Březina. Ta se nachází u obce Žandov. Tu jsem osobně pojmenoval "Kraví rozhledna". Proč?