P1890903.gif, 53 kB
Olomoucká ZOO 4.


V třetí části povídání o ZOO v Olomouci, která se nachází na Svatém Kopečku, jste si přečetli povídání o medvědech baribalech. A nyní se podíváme do velmi atraktivního pavilonu šelem a na akvária v něm.
     Lev berberský je největším poddruhem lva. Výrazná je jeho dlouhá tmavá hříva. Původně žil na severu Afriky, ale ve volné přírodě byl již vyhuben. Zachráněn byl díky jeho chovu v královském lvinci v marockém Rabbatu. Na hravá mláďata se vydržela dívat většina návštěvníků dlouhou dobu.
     O kousek vedle je k vidění nejohroženější z P1780837_small.JPG, 12 kBlevhartů - mandžuský. Jeho výskyt ve volné přírodě se odhaduje na tři desítky jedinců. Je to samotářské zvíře, žíjící převážně v lesích a živí se jak malými, tak i velkými savci a nepohrdne ani ptáky.
     Na protější straně pavilonu můžete obdivovat různé druhy ryb a vodních živočichů. Okouzlující je především velké akvárium, ve kterém proplouvají dva druhy žraloka. Prvním je žralok červenoploutvý, dorůstající až do délky 180 centimetrů. Ten žije v mělkých lagunách, ale dokáže se potopit i do hloubky 75 metrů.
     Druhým druhem je žralok bělocípý. Ten žije na západě Indického oceánu a má rád pobřeží ostrovů, kde jsou korálové útesy. Oblíbeným místem jeho pobytu jsou i laguny. Byl viděn i v hloubce 800 metrů.
 

     Za východem z pavilonu se můžete podívat na další zajímavé zvíře. V Austrálii je běžně k vidění, ale Evropana překvapí svou podobou. Vačnatec, který má silné zadní nohy a dlouhý ocas, dokáže svými až desetimetrovými skoky překonávat pro ostatní tvory nepřekonatelné překážky. Největší klokaní váží až 150 kg, nejmenší jsou svou velikostí podobní králíkům.
     Naše procházka po zoologické zahradě na Svatém Kopečku končí. K vidění je tu mnoho zvířat, popisovat každé zvlášť by zabralo hodně prostoru. Lepší ale bude, když se sem zajedete podívat a uvidíte vše na vlastní oči...