P1890903.gif, 53 kB
Nové Strašecí


V okrese Rakovník leží v nadmořské výšce 470 metrů Nové Strašecí. Město se nachází asi čtyřicet kilometrů západně od Prahy. Má přibližně pět tisíc obyvatel a první písemná zmínka pochází z roku 1334. V té době připadala obec Strašice k panství Křivoklát.
     Z městečka se stává městem k roku 1480, městská práva pak získává k roku 1503, kdy je mu propůjčen i městský znak. Na začátku 17. století má město již název Nové Strašecí. Původní město bylo zničeno obrovským požárem (1553)... K další velké přestavbě města došlo v roce 1840. Půdorys města P2400059_small.jpg, 13kBpřed požárem se zachoval prakticky dodnes.
     Město mělo i židovské ghetto, které je písemně doloženo k roku 1659. Původní synagoga byla přestavěna v roce 1858 do pozdně klasicistního slohu. Původní hřbitov byl zrušen, nový je kousek za městem a byl vybudovám v polovině 19. století. Podařilo se mi na něj nahlédnout jen branou, je obezděn vysokou zdí...
     Dominantní stavbou města je kostel Panny Marie. A také patrová radnice s hranolovou věží, která je datována k roku 1633. Renesanční kamnenný portál byl odkryt při opravě v roce 1990. Kostel, původně postavený v gotickém slohu, byl renesančně upraven a nakonec zůstal v barokní podobě.
     Pokud se procházíte okolím Nového Strašecí, uvidíte několik rybníků. P2400079_small.jpg, 9,9kBNepřehlédnutelný je také lom v nedaleké oblasti mezi obcemi Rynholec, Pecínov, Ruda. Těží se zde karbonský žáruvzdorný lupek. Na co se lupek používá? K výrobě suroviny, ze které se vyrábí tuha, žáruvzdorných cihel a tvarovek, žárobetonů, forem ve slévárnách, sanitarní techniky, elektroporcelánu, porcelánu...jemně mletý pak na výrobu glazur.
     Cíl dnešního výletu se nachází západně od města. Rozhledna s názvem Mackova hora se nachází v nadmořské výšce 482 metrů a je vysoká 36 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce dvaceti metrů a dostanete se na ní zdoláním 98 točitých schodů. Pokud jde o výhled, místa, kam jen oko dohlédne jsou popsána na informačích tabulích. Rozhledna není otevřena celoročně.