Zbraslav

Zbraslav je součástí Prahy 5, nachází na jihovýchod od centra hlavního města. Ještě v roce 1974 byla samostatným městem. Stéká se tu řeka Berounka (říká se jí také Mže) s Vltavou. Zbraslavsko je velmi úrodná kotlina, která je ohraničena skalnatými kopci. Dalo by se s nadsázkou napsat, že tu lidé žili neustále. Ale v dokazatelné podobě se tu objevili pravděpodobně dvě tisíciletí před Kristem.
     První písemná zmínka o Zbraslavi pochází z roku 1115. Roku 1292 tu na místě královského loveckého dvorce založil Václav II. klášter cisterciáků, pohřebiště posledních Přemyslovců. V interiéru kostela při konventu - sv. Jakuba, jsou v interiéru v soše Přemysla Oráče uloženy ostatky Přemyslovců. Zajímavostí je, že po zrušení konventu byl v jeho prostorách vybudován jeden z prvních cukrovarů u nás - zpočátku zpracovával třtinu...ale pak jako první v Čechách začal zpracovávat cukrovou řepu.
     Ve městě najdeme barokní pivovar z roku 1764 a z moderních dějin je určitě známým faktem, že ve Zbraslavi žil v letech 1921-42 lékař a spisovatel Vladislav Vančura. Právě tady čerpal inspiraci ke slavnému Rozmarnému létu... Cestou vedoucí z náměstí se můžete podívat na místo, kde žil a stojí tam i jeho pomník. Po schodišti se pak dostanete na vrch Havlín, kde stojí románský kostel sv. Havla (1100 - jsou tu po něm zbytky), přestavěný 1660. Na přilehlém hřbitově jsou k vidění plastiky například od Josefa Vágnera. Má tu hrob i hudební skladatel Jaromír Vejvoda.
     Při návratu zpět na náměstí můžete jít kolem vyhlídky "Karlův stánek", ze které toho ale moc neuvidíte. Prudkou cestou dolů uvidíte průhledy na Zbraslavský zámek, kde si v parku můžete prohlédnout velké množství soch a plastik, které jsou součástí Národní galerie. Hezká procházka se dá uskutečnit i na opačné straně města(hradiště Závist), na pravé straně Vltavy - pokud přejdete přes most Závodu míru. Tam jsem se ale osobně nepodíval, ale určitě postupem času projdu i tuto část jižní části hlavního města.
     Dominantou zámku obdélníkového půdorysu i celého zámeckého areálu v čele s terasovitými zahradami je vzdušné nádvoří, uzavřené ze tří stran širokými oblouky arkád na štíhlých sloupcích. Se zámkem souvisí děkanský kostel Nejsvětější Trojice, míčovna, letohrádek a jízdárna. V rozlehlém parku v údolí Zlatého potoka na ploše 22 ha najdete velké množství vzácných dřevin. Park přechází v oboru doloženou již roku 1590.