Žalý

Pokud vystoupáte až na vrchol nejstarší kamenné rozhledny v Krkonoších, můžete se pokochat kruhovým výhledem na blízké i vzdálené okolí. Z 18 metrů vysoké rozhledny, stojící na kopci vysokém 1018 metrů nad mořem, uvidíte především panorama Krkonoš - část Špindlerova Mlýna, Kotel, Medvědín, Sněžku, Černou horu, ale také mohylu Hanče a Vrbaty na Zlatém návrší. Orlické a Jizerské hory, pokud jsou dobré podmínky, tak Bezděz, Ještěd, Ralsko, Trosky, Kunětickou horu či Zvičinu.
     Přední Žalý je zalesněný vrch, ležící mezi Beneckem a Vrchlabím. Rozhledna tu stávala již od roku 1836, ale ta původní byla dřevěná. V roce 1890 u ní byla přistavěna dřevěná restaurace s verandou, která ale ještě před koncem druhé světové války zanikla. Nebyla tu ještě ani v době, kdy jsem toto místo navštívil. Ale už se tu rýsovaly základy nové. V současnosti tu chata opět stojí a slouží svému původnímu účelu.
     Rozhledna kamenná tu stojí od roku 1892, kdy dostala název "Rozhledna císaře Františka Josefa II.". Můžete se sem dostat z Vrchlabí, což je pohodlnější, než cesta z Herlíkovic. Tedy za předpokladu, že je v provozu sedačková lanovka. Což se v mém případě nestalo a musel jsem vystoupat po sjezdovce "smrtícím" stoupáním. Je to ale dobrodružství s výhledy na panorama Krkonoš.