Hořice
Smetanovy sady

Smetanovy sady v Hořicích tvoří přírodní galerii plastik. Areál sadů byl založen v roce 1901. Před parkem samotným - tedy před jeho hlavní branou, najdeme u místní sokolovny pomník nazvaný "M. Tyrš - myslitel" od Jaroslava Plichty.
     V parku samotném pak první sochařské ztvárnění postavy Bedřicha Smetany, doprovázené postavami Jeníka a Mařenky z jeho slavné Prodané nevěsty. Autorem je Mořic Černil. Svého prvního sochařského ztvárnění se zde dočkaly i další dvě postavy naší národní kultury, a to Antonín Dvořák od Miloslava Vávry a Mikoláš Aleš od Františka Duchače-Vyskočila. Sousoší Václava Suchomela Husité na stráži je plastickou ilustrací gothardské bitvy. Od téhož autora je pomník hořického rodáka, malíře Petra Maixnera. Socha Jánošíka od Františka Úprky, postavená po první světové válce, ztělesňuje nastoupenou společnou cestu Čechů a Slováků v nově vzniklém státě.
     Nejznámější plastikou Smetanových sadů však zůstává Krakonoš od Ladislava Šalouna. Krakonoš však nezobrazuje dobrého vládce hor, ale germanizační úsilí, jehož se obávají na jeho dlani stojící děti. Nejmenší sochou v sadech je Ptačí studánka, známá též pod jménem Žabky.
     Procházel jsem se po Smetanových sadech asi dvě hodiny, je opravdu na co koukat. Je tu i koutek s pískovištěm pro děti. Jen je škoda, že ty větší děti pojímají park jako místo, kde se může všechno ničit. Ale takoví jsou už lidé...