Malé Svatoňovice

Tato malá obec na úpatí Jestřebích hor, ležící asi 12 kilometrů východně od Trutnova je známá především díky bratrům Čapkovým. Jejich pomník stojí na náměstí a další, tentokrát bronzová pamětní deska je umístěna v malesvatonovice25_small.JPG, 6 kBobjektu bývalých lázní, kde se narodil spisovatel Karel Čapek a jehož otec tu byl lékařem. Uvnitř domu je muzeum s expozicí o životě a díle bratří Čapků. A do třetice - další pamětní desku najdete na škole nad náměstím.
      V okolí Malých Svatoňovic, k nimž patří i třimalé osady (Petrovice, Strážkovice a Odolov), se od 18. až do 20. století těžilo uhlí. V roce 1996 byla ale těžba zastavena a tak se obec stala spíše známá tím, že je východištěm do Jestřebích hor. Cestou do velkého stoupání můžete dojít na rozhlednu Žaltman, která se nachází v nadmořské výšce 739 metrů a je z ní výhled do Krkonoš, Polska, na Orlické hory,Tábor či Kozákov.
      Nad Malými Svatoňovicemi najdete Mariánský sad se sedmi kapličkami z roku 1872, které jsou v romantickém stylu. Je tu také 14 křížových zastavení - končících u kaple Božího hrobu. V obci samé se zachoval kostel Panny Marie, přestavený do dnešní podoby roku 1831. Hned vedle kostela stojí kaplička Sedmi radostí Mariiných, která kryje studánku a je tu od roku 1737.