Litomyšl 1.

Litomyšl se nachází nadmořské výšce 330 metrů na říčce Loučné. Je proslulá jako středisko kultury a vzdělanosti, má více jak tisíciletou historii. Dnes je národní P1590740_small.JPG, 7 kBkulturní památkou - bylo založeno při Trstenické stezce, spojující Čechy s Moravou.
     Během 18. a 19. století postihlo město několik pohrom; kromě povodní to byly četné požáry, které daly vzniknout obratu "Hoří jako Litomyšl". Od roku 1822 začalo bourání hradeb a bran a město se pomalu spojovalo s předměstími. Dodnes si však uchovalo půdorys ulicového typu. Nejznámějším rodákem je Bedřich Smetana, dalším pak Josef Váchal (spisovatel a mystik). Díky Bedřichu Smetanovi, který má na zdejším náměstí své muzeum, jistě každý zná každoročně pořádaný festival vážné hudby - Smetanova Litomyšl.
     Zámek v Litomyšli je reprezentační renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou byl postaven v letech 1568-81 pro Vratislava z Pernštejna za vedení architektů J. B. Aostalise a O. Aostalise. Klasicistní úpravy interiérů byly provedeny za Valdštějnů-Vanrtemberků. Posledními majiteli se stali Thurn-Taxisové. Od roku 1945 je zámek ve vlastnictví státu.
 
V zámeckém areálu lze také navštívit:
Rodný byt Bedřicha Smetany v budově zámeckého pivovaru
Dílo sochaře Olbrama Zoubka ve sklepních prostorech zámku
Městskou obrazárnu ve II. poschodí zámku
Muzeum antického sochařství a architektury v zámecké jízdárně