Rozhledna Klucanina

Město Tišnov se nachází přibližně dvacet kilometrů severozápadně od Brna. K městu patří i dříve samostatná obec Předklášteří. Pokud neznáte bývalý ženský klášter Brána nebes, který založila královna Konstancie, která je tu P2560085_small.jpg, 10kBpochována, stojí opravdu za návštěvu.
     Dnes jsem tu ale především kvůli rozhledně, nacházející se na nedalekém kopci. Dříve tu stávala rozhledna dřevěná, nyní panel cihlová. Cihel tu bylo použito celkem 4 800 kusů. Rozhledna na kopci Klucanina v Tišnově se nachází v nadmořské výšce 401,8 metru a je vysoká 29,3 metru. Máte tu na výběr spodní (3,2 metru), horní (21,9 metru) ochoz a vyhlídkovou plošinu. Na tu vyjdete po zdolání 133 schodů ve výšce 24,6 metru.
     Rozhlednu dalo postavit Občanské sdružení Rozhled na Tišnov. Zajisté nic nepokazím, když i na mých stránkách poděkuji všem, kteří se na stavbě (2002-03) podíleli a to jak svou prací, tak P2560073_small.jpg, 16kBi finanční podporou tuto obnovili.
     Nežli vystoupáme nahoru, ještě si připomeneme původní rozhlednu, ze které tu zbyla pouze kamenná podezdívka a základy. Celodřevěnou stavbu dal vybudovat Klub československých turistů v roce 1934. Slavnostního otevírání se zůčastnil mimo jiné i Vlasta Burian. Na pamětní desce se můžete dočíst: "Postůjte a hleďte!. Nechte zaletět svůj pohled do krajiny oblých i strmých kopců či do údolí proslulých svou krásou, shlédněte dolů na velebné město Tišnov, obdivujte dílo přírody a  člověka, jež tak vstřícně a srdečně vábí k návštěvě a poznání kouzelného kraje, který vás obklopuje. To vše jistě stojí za vidění, tak jako sama tato rozhledna, jež byla slavnostně otevřena 11. října 2003 na stejném místě, kde v letech 1934-53 stávala původní vyhlídková věž ze dřeva."
     Co můžete vidět a kam dohlédnout z dnešní rozhledny? Kojál, Společnou horu, Nuzířov, Lipůvku, Vinohrad, Dubový kopec Brabinku, Homoli, Spálenou skálu, Malhostovice, Kopaniny, Drásov,P2550892_small.jpg, 12kB rozhlednu Babí lom, Zlobice, Horka, Březinku, Zárubu, Zlobice. V Hádecké planině pak Kuřimskou horu, Kuřim, Vápenku, Sychrov.
     Další místa v dálce za lesem jsou pak Trnůvka, Kuňky, Chochola, Vrtačka, Lipový vrch, Sentice, Kopeček, Hradčany, Sokolí, Trnec, Hasič, Lažánky, Petrov, Velká Dřínová, Heroltice, Březina, Morfico, Strážná, Markov, Bačkovec...a to se už dostáváme pohledem na Město Tišnov.
     Na deskách nahoře na rozhledně jsou výhledová místa podrobně popsána...tak snad ještě spíše namátkou...Sýkoř, Crhová, Lazy, Babylon, Velká hora, Kraví hlava, Stanovisko. Přijeďte se sem podívat, je tu krásný výhled.