Frýdlant v Čechách

Město, ležící při soutoku dvou řek, Řasnice a Smědé, najdete v Frýdlantské pahorkatině. V severním podhůří Jizerských hor sousedícím s Polskem. Frýdlant v Čechách vznikl na místě, kudy vedla důležitá zemská stezka a je doloženo, že toto místo bylo osídleno již v 6. století. Jelikož se jednalo o velmi strategické místo, byl zde založen hrad, jehož existence je datována k roku 1278 jako majetek Biberštejnů. Dalšími jeho majiteli se stali postupně Redernové, po bělohorské bitvě Albrecht z Valdštejna, Gallasové a Clam-Gallasové.
     Rozvoj města nastává ve 14. století, kdy je osada povýšena na město, které mělo svého času opevnění. Nájezdy husitů, třicetiletá válka, přechody vojsk švédských, rakouských, pruských či napoleonových a časté požáry, 5x morová epidemie - tomu všemu muselo postupně město odolávat. V 19. století tu nastává rozvoj textilního průmyslu. Významné bylo i propojení s železnicí od Liberce směrem na Německo. Před druhou světovou válkou je město připojeno k Německu, ale po ní je německé obyvatelstvo vysídleno a Frýdlant v Čechách opět připojen k Československu.
     Nejznámější památkou města je určitě hrad. Náměstí dominuje neorenesanční radnice z let 1893-96 a několik historických budov. Významnou památkou je děkanský kostel Nalezení sv. Kříže, stojící na místě staršího kostela sv. Kateřiny. Na severní straně města stojí na Resslerově vrchu frýdlantská rozhledna z roku 1907. Nedaleko náměstí si také můžete prohlédnou Frýdlantské jesličky o rozměrech 4,5 x 2 metry, které jsou vystaveny v jedné z místností nejstaršího domu ve městě.