Rozhledna Čáp

DSC_3124.JPG, 224kB
Výlet na rozhlednu Čáp začínám sice z Malých Svatoňovic, ale popis až od obce Studnice (první písemná zmínka 1542). Nachází se v nadmořské výšce 539 metrů. Její název znikl pravděpodobně díky tomu, že je tu v okolí několik pramenů. DSC_3193_small.JPG, 13kBObec je od roku 1950 součástí Horních Vernéřovic.
    Osada Skály (dříve Žlábky) byla dříve samostatnou obcí. Dnes už je připojena k Teplicím nad Metují. Pokud zde stojíte, můžete vyrazit na Skalnatý hřeben, hřeben Čápu či do Supích skal. Nedaleko osady stával hrad (Kočičí hrádek - Katzenstein), u kterého vzniklo podhradí a později vesnice. V roce 1607 tu byl postaven zámek. Nový majitel pak přejmenoval obec se zámkem na Bischofstein (Bičík). Obec měla v roce 1885 stošedesát obyvatel. V areálu barokního zámku se nachází restaurace a penzion. Osada je součástí Horních Vernéřovic.
    To už se pomalu vydávám na vrchol kopce, abych zdolal rozhlednu Čáp. Ta byla vybudována v rámci oživení atraktivních míst pohraničí. Postupně byly vystavěny rozhledny Eliška na Stachelberegu, Na Signálu v Horní Radechové, Žernov u Ratibořic, Mariánka v Horní Čermné. Na území Polska Suszynka v Radkově, výhledové místo Altán lásky (Kudova Zdroj) a DSC_3087_small.JPG, 15kBtaké rozhledna na hoře sv. Anny v Nové Rudě.
    Během půl roku byla budována z tří tun ocele a 13 metrů krychlových dřeva na Čapím vrchu zajímavá rozhledna v nadmořské výšce 786 metrů. Vrch je nejvyšším bodem Adršpašsko-teplických skal. Název odvozený od čápa se používá od roku 1945, kdy se poprvé název objevil na českých mapách.
    Co všechno můžete z rozhledny Čáp vidět? Z východní strany Suché a Javoří hory, Supí skály, Góry Bardzkie, Rychlebské hory, Ostaší či Broumovské stěny. Na jižní straně vás čekají Góry Bystrzyckie, Orlické hory (Velká Deštná, Špičák, Čihadlo, Jírovou či Malinovou horu), Žďárské vrchy, Ostrý a Švédský vrch. To už se dostáváme na západní stranu, kde jsou Jestřebí hory se Žaltmanem. V dálce je vidět Zvičina, větrná elektrárna nad Kocléřovem, Jičínská pahorkanina a Markoušovická rozhledna. Vedle Hrádečku jsou pak vidět už severně ležící Krkonoše se Sněžkou a v popředí Královecký Špičák. hory, v dálce pak Kunětickou horu, elektrárny Opatovice a Vraní hory.
    Dnešní výlet končí v Teplicích nad Metují...
 
DSC_3182.JPG, 194kB