Brandýs nad Orlicí

V romantickém údolí Tiché Orlice objevíte město, jehož část, nazvaná Loukoť je P1860449_small.JPG, 11 kBpísemně doložena k roku 1227. Brandýs nad Orlicí dostal svůj název pravděpodobně podle rytířů ze saského Brandisa, kteří si zde postavili ve 13. století hrad. Zbytky hradu si můžete dodnes nad městem prohlédnout.
     Městem se stal Brandýs roku 1503 díky Vladislavu Jagellonskému. V 16. století patřilo město Perštejnům a Žerotínům. Karel starší ze Žerotína poskytl mezi roky 1622-25 azyl Janu Amosu Komenskému, který zde dopsal své dílo "Labyrint světa a ráj srdce". Na památku tohoto faktu zde byl v místech, ke stával srub, v němž byl učenec ubytován, postaven pomník. Jeho slavnostní odhalení se konalo v roce 1865. Nedávno tu také byl naproti pomníku vybudován stromový P1860532_small.JPG, 9 kBlabyrint, do kterého je vstup zpoplatněn a možný jen v určitém ročním období.
     Ve druhé polovině 17. století získávají město Trauttmansdorfové. Jelikož byl v těchto letech již hrad nepohodlným k ubytování, staví si ve městě zámek. Ten ale také zanikl. Zachoval se ale kostel Nanebe-vstoupení Páně, ke kterému vede kamenné schodiště. Dnes je již ale přestavěn do novobarokní podoby.
     Známým letoviskem se stalo město díky železniční trati. Navštívilo jej mnoho významných osobností, k čemuž přispělo i vybudvání Vodoléčebného ústavu. V současnosti se v Rehabilitačním ústavu doléčují pacienti po úrazech a ortopedických operacích.