Rozhledna Bára 2.

Pokud se chcete zajít podívat na atypickou a unikátní rozhlednu ve tvaru trojbokého komolého jehlanu, mající netradiční název Bára II., nacházejícího se v nadmořské výšce necelých 357 metrů, výlet můžete začít ve Slatiňanech.
     Slatiňany se nachází na úpatíP2250962_small.JPG, 16 kB Železných hor na řece Chrudimce. Severně od tohoto malého městečka se nachází Chrudim.
     Jak napovídá název města, tak se při zakládání nacházelo v oblasti bažin, slatin. Ještě v 19. století se v této oblasti těžila slatina jako palivo pro nedalekou továrnu. Nachází se tu zámek (založený na konci 16. století) s anglickým parkem, ve kterém přímo a nebo v jeho okolí objevíte několik zajímavostí. Můžete tu například objevit bronzovou sochu koně, na kterém sedí nad pražským Žižkovem sám velký válečník, Jan Žižka. Zde najdete ale pouze koně samotného. V nedalekém výběhu je k vidění pár koně Převalského s hříbětem Oktaviánem. Ostatně v okolí se můžete setkat s větším množstvím koní, protože se tu nachází hřebčín a muzeum starokladrubského koně ve Švýcárně.
     Švýcarna (původně myslivna, salaš) stojí nedaleko další zajímavostí. Tou je Kočičí hrádek. Jedná se o romantickou P2250760_small.JPG, 9 kBminiaturu středověkého hradu. Dala ji vybudovat kněžna Vilemína Auerspergová pro své děti a je volně přístupná.
     Nacházíme se v lesích nazvaných Rekreační lesy Podhůra. Ty se nachází na ploše asi 360 hektarů a jsou ohraničeny oblastí Chrudim, Slaťiňany a Rabštejnská Lhota. Areálem prochází lesní stezka, jsou tu dětská hřiště, venkovní tělocvična, zřícenina vyhlídkové věže, lezecká stěna a pokud si zaplatíte, můžete si prolézt i lanový park (i pro děti). Ale to už se nacházíme u rozhledny Bára II., u které stojí ve stejné image i dřevěný obslužný domek. První rozhledna Bára byla vystavěna na vrchní části zrušeného lomu Podhůra v roce 2008, ale stala se neuvěřitelná věc. Rozhledna totiž stála pouhé čtyři dny. Přehnalo se tudy totiž tornádo a zanechalo za sebou zkázu.
     Díky tomu byla ale v září 2009 otevřena nová stavbaP2250772_small.JPG, 8 kB s názvem Bára II., která by měla podle propočtů vydržet i vítr o rychlosti 200 kilometrů v hodině.
     Konstrukci opět vytvořil architekt Martin Rajniš. Jedná se v podstatě o dřevěný trojboký modřínový jehlan, vysoký necelých 30 metrů s vnitřním točitým schodištěm a vyhlídkovým ochozem ve výšce 17 metrů, na který dojdete po zdolání 78 dubových schodů. Vyhlídkový ochoz má tvar rovnostranného trojúhelníku. Životnost této stavby při pravidelné údržbě byla odhadnuta na 20 let.
     A co všechno můžete z rozhledny vidět? Rabštejnskou Lhotu, Morašice, Stolany, Lány, Ještěd, Jizerské hory, Pouchobrady, Sobětuchy, Markovice, Pardubice, Opatovickou elektrárnu, Jaroměř, Kunětickou horu. Dále pak Chrudim, vysílač Kolibu, Orlické hory, Vrchmezí, Velkou Deštnou, Kralický Sněžník a část Orlických hor na polské straně (Czarna Góra). Část Jeseníků pak reprezentuje Praděd, v popředí pak uvidíte blízké i vzdálené obce, lesy Podhůry a různé stavby. Při dobré viditelnosti pak i Krkonoše (Studniční horu, Sněžku).