turistika.jpg, 78kB
Tunisko
Ačkoliv se říká této krásné nejmenší zemi (163 610 km čtverečných) na severu Afriky Tunisko, oficiální název zní Tuniská republika. Na mapě ji najdete jižně od Itálie - vzdálenost od Sicílie není vůbec velká. Určitě zná každý tuto zemi hlavně díky městu, založenému roku 814 př. n. l., fénickému Kartágu. Dnes je toto město nejstarším městem Tuniska, ale z původního města zbyly prakticky jen ruiny. Jsou ale obklopeny moderním předměstím zahradních vil. Necelých 20 kilometrů jihozápadně leží hlavní město země - Tunis.
     Pro turisty je Tunisko doslova rájem na zemi, každý rok zemi navštíví okolo 3 milionů návštěvníků. Uvážíte-li, že má Tunisko necelých 10 milionů obyvatel, dá se říci, že je tu turistika velmi atraktivní a docela klíčovou oblastí financí. Tato země má ale velmi rozmanité přírodní zdroje, které zajišťují poměrně vysokou životní úroveň. Mají tu záruku bezplatného vzdělání od základní školy, prakticky až po universitu.
      Největším lákadlem je pobřeží Středozemního moře - nejznámějším pak je mys Bon, kde si člověk připadá jako v ráji. Vnitrozemí pak poskytuje horské oblasti, kterým se tu říká dorsale. Známé jsou i solné pánve, které se při období dešťů mění na bažiny. Některé solné pánve se nacházejí výškově pod hladinou moře. Jih země pak poskytuje vstup na Saharu, která svým územím zasahuje do části Tuniska.
     Pokud jde o historické památky, můžeme tu na severu vidět velké množství římských, nejvíce tu ale uvidíte bohatou architekturu islámskou. Krásné jsou zvláště mešity, náboženství je tu z 98% muslimské, v některých oblastech se tu ještě setkáte s potomky původních afrických obyvatel. Zajímavostí je, že tu po získání nezávislosti nemusí ženy nosit závoje. Úředním jazykem je v Tunisku arabština, největším vývozním artiklem je surová ropa a ropné výrobky. Největším obchodním partnerem se stala Evropská unie.
     Přijeďte se sem podívat, určitě se vám tu bude líbit. Jsou tu navíc i velmi vstřícní, otevření a dobrosrdeční lidé.