turistika.jpg, 78kB
Třenická hora
rozhledna

Přibližně mezi Prahou a Plzní, kousek za Hořovicemi objevíte městys s názvem Cerhovice. Je rozdělen na dvě části, Cerhovice a Třenice. Mají tu jak dálniční přípojku, tak i vlakové nádraží. Zvláštní je, že již není funkční původní P2440685_small.jpg, 12 kBnádraží, které stojí mimo trať. To samé ale platí o stanici Zbiroh, takže pokud chcete uskutečnit stejný výlet jako já, musíte vystoupit až ve stanici Kařez.
     Nádraží Zbiroh si můžete podrobněji prohlédnout při žlutě a zeleně značené turistické cestě, která kousek za ním směřuje vlevo směrem k dálničnímu podjezdu. V Pětidomí se za rybníkem Dvorský vydáte vpravo (modré značení pokračuje kolem rybníku Čápský až na Zbiroh).
     Asi po 500 metrech pokračuje již samostatná zelená vpravo lesem. Dojdeme po ní na zajímavé místo, k přírodní památce Studánky. Je zde chráněná rezervace luk na prameništích se vzácnými rostlinami. Na bližší průzkum se ale nevydávám, protože díky častým dešťům je tu v době mé návštěvy hodně vody. Ostatně tu jde především o podmáčené louky s kyselou půdou. P2440779_small.jpg, 11 kBV této lokalitě byl viděn poslední výskyt hořce jarního Gentiana verna ve středních Čechách.
     Mým cílem je dnes ale Třenická hora, která sice svou výškou 500 metrů nad mořem nepatří mezi výškově významné vrcholy, ale nachází se tu na úbočí od roku 2007 rozhledna. Hora se nachází v oblasti, kde se dají nalézt zajímavé "kameny". Kdysi tu byly dva lomy, jeden je již částečně zarostlý. V druhém ale ještě můžete objevit odkryté vrstvy, ve kterých jsou ukryty jinde málo obvyklé minerály.
     Rozhledna je vybudovaná na třicetimetrové celokovové telekomunikační věži, na které se ve výšce 20 metrů nachází volně přístupná vyhlídková plošina. Z té můžete vidět Holý vrch, oblast Hořovické brázdy, Český kras, Cukrák, Plešivec, Brdy (Brda, Tok, Jordán). Západním směrem se nachází vrchol hory, který neumožňuje výhled tímto směrem. Zajímavé je pozorovat projíždějící vlaky, celkový dojem kazí jen všudypřítomný "hlas" dálnice.
     Cerhovice, obě její části jsou dobře viditelné, výraznější je ale pohled na část Třenice. Rozhledna je zajímavou stavbou, je absolutně odlišná od dnešních staveb. Přez počáteční rozpaky je nyní mou velmi oblíbenou.