turistika.jpg, 78kB
Stará Boleslav

Nacházíte ve městě, mající nejdelší název v České republice. Díky spojení dvou měst vzniklo v roce 1960 pojmenování Stará Boleslav - Brandýs nad Labem.
     Pokud sem dojedete vlakem, nebudete na místním nádraží ve Staré Boleslavi ani věřit,P2460405_small.JPG, 10kB že se v nějakém městě nalézáte. Historie tohoto místa, nacházejícího se při soutoku Labe a Jizery, které ještě navíc chránily okolní mokřady, se podle písemných dokladů datuje k 10. století. To tu stávalo staroslovanské hradiště.
     Čím je ale nejznámějším, to je fakt, že tu byl mezi lety 929 až 935 dne 28. září zavražděn kníže Václav. Vražda, kterou vykonal jeho bratr Boleslav se stala v místech, kde stával dřevěný kostel sv. Kosmy a Damiána. Právě k jeho posvěcení pozval bratra Václava se svou družinou.
     Později zde zakládá Břetislav I. kapitulu s kostelem sv. Václava. Dvorec přestavuje na gotický hrádek. Místo navštěvuje mimo jiné i císař Karel IV. Ten dává postavit nové opěvnění, z něhož se malá část dochovala dodnes. Památné místo s kostelem později vypálili husité (1421). Zajímavý je přitom fakt, že 25. května 1420 město navštívil císař Zikmund s chotí.
     Ve druhé polovině 14. století vzniká nová kapitula, osídlení místa se rozšiřuje P2460440_small.JPG, 11kBa panství přechází pod sídlo v nedalekém Brandýse. Ve druhé polovině 16. století (dochovaly se záznamy) o mariánských poutích, které podporovali jezuité. To jsme už u další zajímavosti tohoto místa, legendami opředeného Palladia. Díky němu byl vystavěn kostel Nanebevzetí Panny Marie.
     Přichází třicetiletá válka  vše je skoro celé zničeno. Podle dokladů je v roce 1757 ve Staré Boleslavi pouhých 37 domů.
     Ale vraťme se zpět do současnosti. Co dnes ve Staré Boleslavi můžete vidět? Kostel sv. Václava, ve kterém se nachází socha od M. B. Brauna která znázorňuje bratrovraždu, kostel sv. Klimenta, ve které je fresková výzdoba. Dále pak Poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, židovský hřbitov, synagogu, kapli sv. Rosálie, barokní Piaristickou rezidenci. Na náměstí renesanční domy, například Katovnu s psaníčkovými sgrafity či Arnoldinovský dům, který je dnes muzeem.