turistika.jpg, 78kB
Ostrá horka

panP2560814.jpg, 124kB
Dnešní výlet nás zavede kousek za Brno. Pokud vystoupíte ve stanici Žabovřesky, můžete dojít k zajímavé kovové rozhledně, nazvané Ostrá horka. Tak se toto místo jmenuje podle písemného dokladu, pořízeného v roce 1324. Stojí na jižní části Vranovské vysočiny v nadmořské výšce 404 metrů. Její cena se vyšplhala na celkem 1 786 981 Kč. P2560902_small.png, 20kBRozhledna vznikla díky úsilí soběšických občanů, patří Statutárnímu městu Brnu.
     Stavební povolení bylo na ní bylo vydáno v říjnu 2005. O dva roky později začala montáž kostrukce, která stojí na železobetonové desce. Pak bylo přimontováno ke středovému sloupu točité schodiště. Od jara 2008 se tak můžeme pokochat výhledy z jejího vrcholu.
     Než se ale vydáme na vrcholovou plošinu, která se nachází ve výšce 16 metrů (nižší plošina je pak ve výšce 8 metrů), musím napsat jednu perličku. Vyjížděl jsem z oblasti, kde se hodně prodává pivo Krakonoš. A když jsem se vydal od nádraží směrem k rozhledně, cestou jsem šel kolem zajímavé hospůdky. Co se tady asi točí za pivo? A co nevidím, už z dálky na mne "kouká" nápis: P2560853_small.jpg, 17kB "Krakonoš, pivo z Krkonoš"!
     Nezastřešná konstukce má na vrcholu pergolu. Rozhledna je zabezpečena proti zásahu bleskem mimo jiné i přídavnými zemnícími tyčemi. Ještě v roce 1785 tu stála jezuitská kaple, ale díky sporům byla zbořena. Co je ale velmi zajímavé, že zdejší vrchlový bod se stal v roce 1759 díky pověření Marie Terezie místem, které mělo spolu se spojením s dalším body dokázat kulatost naší planety. Vedoucí měření Josef Liesganig vypočítal nejen předpokládané, ale předpověděl, že je Země na obou pólech mírně zploštělá...
     A kam můžete z rozhledny Ostrá horka dohlédnout? Západním směrem na Bystrc, Medlánecký kopec, Medlánky, Řečkovice, Baba, Ivanovice, Kuřimská hora, Česká, Kuřim, Jehnice, Babí lom, Ořešín. Jižním směrem jsou to pak Hády, Klajdovka, Obrany, Líšeň, Maloměřice, Vinohrady, Žídenice, Husovice, Lesná, Černá Pole, Katedrála sv. Petra a Pavla, sv. Jakuba a sv. Tomáše, Špilberk, Červený kopec, Bohunice, Wilsonův les, Žabovřesky, Jundrov, Kohoutovice, Králové Pole.