turistika.jpg, 78kB
Milohlídka
Není rozhledna jako rozhledna. Tato je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Českém ráji, měří 8 metrů a vede na ni 60 schodů. Najdete ji v Jičíně, pokud půjdete z města ven směrem na sever k Lipové aleji. U té zahnete vlevo a dostanete se k parku, u kterého je starý čedičový lom. Park tu vznikl roku 1885 díky okrašlovacímu spolku. Ten tu vytvořil cesty s lavičkami a v nad lomem ochrannou zeď, chránící návštěvníky před případným pádem.
     Na první pohled vypadá Milohlídka jako středověká hradní hláska. Dal ji tu postavit z darů Pohled z Milohlídky na okolí Jičínabohatých měšťanů jičínský krajský hejtman Hansgirg. Tato rozhledna, stojící na kopci Čeřovka, ze které vidíte část Jičína a nedaleký vrch Veliš. Ten je dominantou zdejšího kraje a zajímavé na něm je mimo jiné i to, že byl osídlen již v neolitu, eneolitu, době bronzové i hradištní. Koncem 13. století tam byl postaven hrad - dnes tam už najdete jenom řadu zbytků. Z Veliše je nádherný kruhový rozhled - určitě také stojí za návštěvu.
     Milohlídka byla postavena roku 1843 jako řada dalších rozhleden v Čechách především díky tomu, že v té době byla nouze o práci. Aby byli lidé zaměstnaní alespoň na nějaký krátký časový úsek, bylo rozhodnuto o výstavbě této nevelké rozhledny. Ale pravdou je, že svým postavením na vrcholu kopce, ze kterého byla část vytěžena - získal od hlavní cesty kolem parku docela zajímavý podhled.
     Rozhledna byla opravená v roce 2000, když do ní byla vložena investice 200 000 Kč. Podle dostupných zdrojů je každý rok otevřena až do září denně od 10 do 17 hodin. V jiný čas pak lze klíče od Milohlídky vypůjčit u p. Kopalové v první ulici pod rozhlednou (čp 992). Milohlídka sice není tak atraktivní rozhlednou, jakými je řada jiných v České republice - ale určitě stojí za to ji navštívit při návštěvě Jičína.