turistika.jpg, 78kB
Janské Lázně 2.
Rok 1867 znamenal pro obec osamostatnění, zdejší lázně si totiž sama koupila. Na městys je obec povýšena roku 1881 a v průběhu dalších let se stává velmi populární. V oblasti Janských Lázní bylo objeveno na 30 pramenů, převážně minerálních, termálních a radioaktivních.
     Nejznámějšími prameny jsou termální Janův a Černý - ze studených železitých pak Císařský či Helenin. Na nově opraveném náměstí před secesní kolonádou (1894) můžete sami ochutnat a posoudit chuť jednoho z nich. A nedaleko něj se podívejte na sochu Krakonoše, která byla vytvořena v sochařské škole v Hořicích. Město má dva kostely, pseudogotický sv. Jana Křtitele (1882-85) a evangelickou pseudogotickou svatyni (1873-79).
     Pro město je důležité také datum 31. října 1928, kdy zde byla dána do provozu visutá kabinová lanovka na Černou Horu. Byla nejstarší lanovkou v Čechách. Rozhledna na Černé Hoře je vybudována na ještě původním stožáru staré lanovky. Nová lanovka byla uvedena do provozu v roce 1980 a můžete s ní vyjet na vrchol hory přes den každou celou hodinu, kdy je v provozu. Janské Lázně jsou výhodným východiskem turistických výletů, já jsem po prohlídce města "nabral" směr Svoboda nad Úpou.
Tato lanovka už v Janských Lázních nejezdí, je tu nová, zmodernizovaná...