turistika.jpg, 78kB
Hradec Králové -
Smiřice
labe33_small.JPG, 8 kBKdo se chce projít kolem řeky Labe z Hradce Králové do Smiřic, tomu doporučuji červeně označenou turistickou trasu, kterou jsem právě absolvoval. Je to krásná cesta Polabím, kde si ale musíte dát pozor od Lochenic do Smiřic na putování mokrou trávou. Chce to tedy vzít si boty do mokra a pak už nic nebrání tomu, abyste se kochali nádhernými Labskými zákoutími i romanti-ckou cestou vedoucí mnohdy pár centimetrů od řeky. Myslím, že není více co dodat, podívejte se sami - mám tu pro vás své návštěvníky tradičně celou trasu fotograficky zdokumentovanou.
Jez v Předměřicích slouží k zajištění odběrů povrchové vody pro průmyslové a zemědělské účely i k energetickému využití vodního potenciálu ve vodní elektrárně. Já bych ještě dodal, že se přes něj především dá přejít a přejet na druhou stranu do Předměřic.
     Původní jez byl o 45 metrů výše - ale v roce 1932 se vodní dílo zřítilo. V roce 1933 byl vybudován nový jez ve stejném místě, ale v roce 1952 byl dokončen jez nový už na tomto místě. Stávající jez má dvě pole, každé o světlosti 11 metrů. Celková hradící výška jezu je 4,08 metru. Jez je hrazen zdvižnými tabulemi, které jsou zavěšeny na Gallových a článkových řetězech. Vodní elektrárna má jednu Kaplanovu turbínu o výkonu 1940 kW.
     Po pravé straně za jezem je vidět Předměřické mlýny - zdejší hladkou, polohrubou i hrubou mouku používají hospodyňky po celém kraji.
Pokud se chystáte absolvovat tuto trasu, dejte si pozor za jezem - je tam špatné značení. Musíte jít stále kolem Labe - vejít na koupaliště a pak už je opět značení dobré. Nejromantičtější je pak úsek mezi Lochenicemi a Smiřicemi - kde se jde lesním pásem. Mimochodem, z Lochenic se dá jít po žlutém značení na bojiště u Chlumu, kde se nachází i nová - od původní vyšší rozhledna. To je ale už povídání o jiném výletu. A fotečky pak znovu dám na tyto stránky.