turistika.jpg, 78kB
Hartský potok
Levý přítok Labe ve Dvoře Králové nad Labem, protékající převážně lesem, pramenící východně od Kocléřova.
 
Potulujeme-li se podle potůčků, v nichž voda prudce proudí mezi kameny dolů do údolí, jistě spatříme tmavého, jako drozda velkého ptáka, který číhavě sedí na balvanu, pocukává krátkým ocáskem a občas zasvítí svou sněhobílou náprsenkou. Pak se náhle vrhne střemhlav do vody, aby se za chviličku vynořil a odlétl rychlým letem pryč. Setkali jste se ze skorcem.
     Skorec je stálý pták, který podniká jen místní potulky, hlavně v zimě, kdy ustupuje před sněhem do údolí. Velikostí těla skorec1.gif, 17 kBpřipomíná buclatého drozda, ale tvarem, držením a pohyby se spíš podobá velkému střízlíkovi. Z černohnědého peří vyskytuje velká a svítivě bílá skvrna na krku a na prsou. Krátký střízličí a vzhůru vztyčený ocásek dodává tělu trochu sražený tvar.
     Potravu, která se skládá hlavně z larev hmyzu a z korýšů, loví zajímavým a mezi pěvci ojedinělým způsobem. Jako potápěč vběhne do studené vody bystřiny, popoběhne po dně, pomáhá si přitom křídly jako vesly a zobáčkem odlupuje přichycený hmyz, nebo jej hledá pod kamínky. Je-li proud příliš prudký, zatne silné drápky do kamene a přidržuje se, aby ho voda neodnesla. Když se vynoří, je úplně suchý, protože z mastného peří voda okamžitě seběhne.
     To praví kniha "Světem zvířat - Hanák, Hudec". Já k tomu dodávám, že kdo má trpělivost - právě na tomto dokumentovaném úseku Hartského potoka může skorce vidět. Chce to jen trochu trpělivosti a štěstí. Z ničeho nic se objeví a je se na co dívat. V létě se mi poštěstilo vidět si hrát dva mladé pod jedním splavem. Skotačili spolu a já je pozoroval asi půl hodiny. Pokud se rozhodnete projít tento krásný kout přírody nedaleko Dvora Králové nad Labem. Je označen modrou turistickou značkou směr Dvůr Králové nad Labem - Komárov - Dubový Dvůr - Staré Buky - Dolce - Trutnov. Pro zdatnější turisty doporučuji absolvovat trasu celou. Je to ale více jak 20 kilometrů náročnějším terénem.