turistika.jpg, 78kB
Boskovice - hrad 1.

Boskovický hrad založili páni z Boskovic pravděpodobně již ve 13. století. Nejstarším bezpečně doloženým předkem tohoto rodu byl Jirman, označen v listině P1510443m_small.jpg, 11 kBz 27. srpna 1222 predikátem z Boskovic.
     K hradu, stojícím v nadmořské výšce 448 metrů vede hlavní cesta ke vstupní bráně podél bývalých koníren, místo kterých tu až do roku 1706 bývaly hluboké příkopy naplněné vodou. Je možné, že původní hrad se nacházel na vedlejším kopci, zvaném Bašta, ale pravděpodobnější je fakt, že šlo pouze o předsunutou hlídku. Ale jisté je, že kopec Bašta byl osídlen již v 7. století před naším letopočtem.
     Za dobu své historie byl hrad několikrát dobyt a pobořen. P1510494_small.jpg, 9 kBNapříklad v roce 1312 jej dobyla vojska krále Jana Lucemburského...
     Po zaplacení vstupného si můžete zapůjčit velmi podrobný text o historii hradu.
     Ačkoliv hrad Boskovice patří dlouhá léta rodu Mansdorff-Pouilly a patřilo jim i boskovické panství, nikdy na boskovickém hradu nesídlil. Důvodem tohoto faktu je to, že při jejich příchodu sem byla vystavěna rezidence na jiném místě a později sídlili už na zámku, protože byl hrad již od roku 1733, kdy se ještě hradní budova využívala pro umístění vrchnostenských kanceláří, definitivně opuštěn.