turistika.jpg, 78kB
Plzeň
Rozhledna Sylván

Pokud chcete naplnit slogan, napsaný na reklamním letáčku: "Plzeň u Vašich nohou z rozhledy Sylván", není nic jednoduššího, než se sem vypravit. Ocelová konstrukce, vysoká 68 metrů, má vyhlídkovou plošinu ve výšce 23 metrů. Stojí naP1800397_small.jpg, 6 kB vrchu Sylván, 414 metrů nad mořem. Konkrétněji ji najdete nad sídlištěm Plzeň Vinice.
     Výstavba byla zahájena v srpnu roku 2000. Pětidílná konstrukce váží 44 tun. Její životnost se odhaduje na 30 let. Rozhledna začala sloužit až k 1. 4. 2006, kdy byla "věnována" Městským obvodem Plzně 1 Gymnáziu Františka Křižíka. Studenti tu připravují každý měsíc akce pro pobavení návštěvníků, především těch dětských.
     Po příjezdu do Plzně jsem si nejprve projděte město. Zorientujte se v jeho okolí díky výstupu na nejvyšší kostelní věž v u-sylvan_u_plzne_small.gif, 5 kBČesku - 102 metrů vysokou, patřící ke kostelu sv. Bartoloměje. Když se pak vydáte směrem k zoologické zahradě, dále pak kolem areálu, kde se konávala Porta, dojdete nad nemocnicí až k Sylvánu. Je to již z dálky viditelná věž, není ji možné přehlédnout.
 

A co můžete po vystoupání po 122 ocelových schodech vidět? Je to především Plzeň a její okolí. Pouze za velmi příznivých podmínek můžete v dálce spatřit vrcholky Českého lesa, Šumavy nebo Brd a pak rozlišovat jednotlivé detaily a další místa. Za běžného počasí jsou tu jako na dlani vidět městské čtvrtě Košutku, Vinice, Slovany, střed města, vrch Doubravku s rozhlednou Chlum, Krkavec, kolem stojící vysílače, Skvňany, Novou Hospodu a především dominantní zříceninu hradu Radyně. Zajímavé je také pozorovat příchozí pěší či návštěvníky jedoucí na kolech, blížící se cestou kolem bývalé cihelny či stoupající od sídliště cestou vzhůru k rozhledně.