turistika.jpg, 78kB
Štiřín
Vesnice se zámkem se nachází východně od Prahy. Ten není přístupný veřejnosti, je to luxusní hotel. Kdo se zde ubytuje, má možnost po zažádání projít interiér s průvodcem. V zahradě zámku je vybudováno golfové hřiště. Tím je ale omezena možnost si zahradu projít, letos navíc začala golfová sezona o několik dní dříve. Tak jsemSocha před areálem zámku se do zahrady ani nedostal, byli jsme upozorněni, že se tam v tomto čase už nesmí...i když na cedulce u vchodu byla zahrada otevřená... Kdysi tu stávala středověká tvrz (do dnešní doby se zachovaly dokonce ještě 3 místnosti...), která byla přebudována ve století 13tém na zámek. Ve 14. století byl Štiřín sídlem vladyků z Pytkovic a v 16. století Šorfů ze Štiřína.
     V století 18tém byl zámek přebudován ve stylu pozdního baroka. Je to patrová trojkřídlá budova, která má mansardovou střechu s řadami vikýřů. Z opačné strany přiléhá k zámku dvouramenné venkovní schodiště. Na něm jsou vázy z dílny M. B. Brauna. V severozápadním křídle je zámecká kaple Panny Marie z roku 1755. U zámku pak ještě stojí empírový hospodářský dvůr (1820). Do dnešní podoby upravil zámek arch. Jiří Stibral (1900). Mezi nejvýznamnější majitele patří určitě kníže Rohan, hrabě Nostic-Rheinek, baron z Kamenice. V roce 1939 byla natočena v parku na filmový pás Jiráskova Lucerna.
     Roku 1995 proběhla rekonstrukce Depandance s pokoji v rustikálním stylu. Konají se tu konference,svatby, zahradní slavnosti, rauty, školení, rodinné oslavy či různé konference. Nedaleko zámku byl postaven o pět let později unikátní Dům Atis. Má netradičními organickýmé pokoje. Koho zajímají větší podrobnosti, může si je na www.stirin.cz přečíst či se přes e-mailovou adresu zeptat přes recepci osobně. V recepci si mimochodem můžete zakoupit pohledy a turistickou známku (ta je společná s nedalekou, pro veřejnost také nepřístupnou Kamenicí).