turistika.jpg, 78kB
Říp 2.

P1330692panorama.jpg, 51 kB
V prvním díle jsem vám opsal informační tabuli na parkovišti dole pod horou, ve druhém nyní text o Rotundě sv. Jiří, který najdete na vrcholu hory.
 
V roce 1126 byla posvěcena olomouckým biskupem Jindřichem Zdíkem. Nachází se na nejvyšším místě památné hory Říp v nadmořské výšce 459 metrů a zbudována byla na památku vítězné bitvy knížete P1330609_small.JPG, 16 kBSoběslava I. nad německým králem Lotharem, ke které došlo 18. února 1126 u Chlumce, poblíž Ústí nad Labem. Její zasvěcení sv. Jiří jako patronu orby, asi souviselo s odvozováním původu Přemyslovců od legendárního Přemysla Oráče. Avšak nejstarší zmínka o zasvěcení kaple tomuto světci je z počátku 16. století.
   Stavba byla budována jako rotunda, mající poloválcovitou apsidu s připojenou válcovou věží, tvarem se již hlásící k typům podélných kostelů, z opracovaných opukových kvádříků. Pokryta je kamennou krytinou. Nejstarší známé stavební úpravy rotundy sahají k roku 1826 a byly prováděny u příležitosti 700. výročí bitvy u Chlumce. Velké úpravy byly rovněž prováděny v letech 1869-88. K posledním stavebním úpravám došlo mezi lety 1966-74. Rotunda je významným uměleckým dílem dokládajícím vysokou úroveň české architektonické tvorby doby Soběslava I.
 
Přijeďte si vyšlapat horu Říp, je z ní hezký výhled do okolí. Výlet můžete spojit s návštěvou např. nedalekého Mělníka či Roudnice nad Labem.