turistika.jpg, 78kB
Praha Trója
kosatce v Botanické zahradě
Není myslím na světě člověka, který by si při vyslovení slova kosatec nedokázal vybavit, o čem je řeč. Tato nádherná květina patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejpěstovanější. Pokud by chtěl kosatce někdo rozdělit úplně do všech skupin, asi by se k absolutnímu roztřídění nedostal. Šlechtitelé na celém světě neustále vytvářejí nové a nové odrůdy. Základní rozdělení je ale jasné, jsou to dvě skupinykosatce25_small.JPG, 10 kB. První mají název Iris - ty se pěstují nejvíce a když půjdete kolem zahrad či květinových záhonů. V každé jich uvidíte určitě několik.
     Jedná se o velkokvěté kosatce a jejich barevná rozlišnost a rozmanitost nemá myslím žádných hranic. Nejnovější odrůdy potřebují ale náročné podmínky (slunné stanoviště, kvalitní půdu a dobrou výživu) - takže časem začnou stále méně a méně kvést. A tak se většinou udrží jen ty nejodolnější, což ale neznamená, že by to mělo vliv na krásu jejich květů. Za dobu, co kosatce sleduji, nemohu říci, že by byl jakýkoliv druh škaredý. Velkokvěté kosatce se dělí ještě na vysoké, střední a nízké. Každý si myslím vybere tu svou výšku a tu svou barvu.
     Druhá skupina má název Limniris. Ta má květy kosatce33_small.JPG, 9 kBmnohem menší. Jejich listy jsou úzké a trávovité, většinou převyšují květy. Milují vlhké půdy a někdy mají rády i vysloveně bahno. Z mé zkušenosti bych řekl, že jejich krása vyplývá právě s toho, že jsou jejich květy zakomponovány mezi listy, které tak pohledově převažují. Tím vytváří dojem, že jsou spíše krásně kvetoucí traviny. Když se zakomponují v blízkosti jezírka či vodní plochy, působí uklidňujícím dojmem. Jsou vysoké většinou do jednoho metru. Barevná rozmanitost květů není tak široká, jako je u velkokvětých (nejčastěji jsou modré, bílé a růžové).
     V žádném případě bych nemohl určit, který z druhů je krásnější. Oba mají své kouzlo a dokáží v člověku vyvolat pocit klidu a pohody. Kosatce se množí nejčastěji dělením, ale dají se množit i semenem. Své obrázky jsem nafotil v Botanické zahradě v Praze - Tróji a doporučuji všem, aby se tam zašli podívat. A to nejen kvůli kosatcům. Je tam krásně. Pokud jsme příznivci takovýchto zahrad, tak tam strávíte celý den.