turistika.jpg, 78kB
Pocinovice
Pokud pojedete po železnici z Klatov směrem na Domažlice, můžete navštívit obec Pocinovice.
     První zmínka o ní je datována za vlády krále Jana Lucemburského (1325).
     Objevíte zde několik zajímavostí. První je fakt, že se obec nachází v podhůří Šumavy, v místech, kde kdysi hlídali Chodové NýrskýP2580695_small.jpg, 8 kB průsmyk. Název obce vznikl díky návrší Sínov (dnes Pohoří 641 metrů nad mořem). Další z možností názvu je také slovo "počin", což znamená vzpomínku na významnou událost.
     Byla jednou z největších obcí na Chodsku a známá také tím, že byli její obyvatelé velmi stateční a asi i proto také v nedalekých místech proběhla v červenci roku 1693 "bitva" (šlo spíše o rebelii) mezi klatovskými dragouny (ty vedl hejtman Fridrich Hora z Ocelovic) a sedláky - Chody. Při celém incidentu zemřel pouze jeden sedlák (a to právě z Pocinovic), kterého zasáhla náhodná střela, nebyl to žádný úmysl, která ho těžce zranila.
     Z tohoto pohledu je podivné to, že o tomto povstání lidu není žádný památník či pomník, i když se o této vzpouře poměrně hodně ví. Obec patřila mezi jedenáct vsí, které byly stážnými na zemských stezkám při jihozápadní hranici českého státu, které patřily k chodskému hradu.
     V Pocinovicích stojí kostel sv. Anny, který byl v roce 1805-6 postaven v empírovém slohu.
     Několik desítek metrů za nádražním viaduktem začínáP2580705_small.jpg, 6 kB křížová cesta. Zastavení tvoří kamenné pilířky na přední straně zakončené zakrytým výklenkem. Křížová cesta vás dovede až ke kapli Bolestné Matky Boží (1872) na poutním místě nazvaném Dobrá voda. Kaple se nachází severovýchodně od Pocinovic a byla vybudována v roce 1872. Nedaleko stojí kaplička s pramenem.
     Nyní se můžete rozhodnout, kterou cestou se vydáte k rozhledně sv. Markéta v obci Dražov. První vede lesem a přes louku, druhá kolem kaple nahoru k silnici do obce Libkov, od které se objeví panoramatický výhled na obec a v dálce stojící rozhlednu.