turistika.jpg, 78kB
Pěčín - Vamberk 1.
I když stojím na malinkém vlakovém nádražíčku v Pěčíně, dnešní výlet povede převážně kolem řeky Zdobnice. Proto si nejprve o této, necelých 34 kilometrů dlouhé říčce něco málo povíme.
     Zdobnice odvodňuje svahy Velké Deštné, kde pramení v nadmořské výšce 1029 metrů. Na začátku své pouti teče říčka velkým spádem sevřeným lesnatým údolím. Jelikož se tato oblast nachází na chráněném území, protéká si kamenitým korytem s pěknými peřejemi nerušena a nedotčena civilizací. Její koryto se rozšiřuje až po soutoku s Říčkou nad Pěčínem. Zdobnice je sice sjízdnou řekou, ale jenom v období větší vody... Svou pouť končí u Doudleb, kde ústí z pravé strany do Divoké Orlice, aby pomyslně skončila v Hradci Králové pohlcena Labem.
     Nebudu ale předbíhat, stále stojím v Pěčíně a jelikož ten je známý mimo jiné i tím, že se tu asi 2 kilometry nedaleko nachází památný strom (buk s obvodem kmene 550 cm), navštívím jej. Je to sice na opačnou stranu, než mám naplánováno - ale tento strom je opravdu zvláštní. A to tím, že kvůli němu posunuli koleje o několik metrů mimo plánovanou trasu tratě Doudleby - Rokytnice v Orlických horách. Ať už to bylo díky zeměměřiči nebo až na prosbu občanů, to už je v podstatě jedno - ale důležité je, že strom stojí na svém místě a je zachován pro další generace..
     Do Pěčína (obec v Žamberské pahorkatině, připomínána již v roce 1318) turistické značky nevedou, proto improvizuji a po silnici, která je určitě vhodná pro cykloturisty - naberu správný směr. Přicházím až k modrému turistickému značení, které mne dovede až do cíle dnešního výletu - Vamberka. To už ale přicházím ke Zdobnici, která mne bude již od této chvíle doprovázet - přibližovat se a vzdalovat, tiše šumět či v některých pasážích přepadat přes umělé či přírodní překážky po zbývající celou cestu. Části trasy sice vedou po silničkách, ale ty nejsou moc frekventované a ani tu moc lidí nepotkáte.
     Slatina nad Zdobnicí byla založena pravděpodobně již v roce 1260, ale první písemná zmínka pochází z roku 1359. Barokní kostel, stojící na místě staršího, tu byl postaven roku 1699. Stojí u něj zajímavé sousoší s Janem Žižkou a Kalvárie z 18. století. Nedaleko kostela je pak možné navštívit malou galerii obrazů s ukázkou vývoje českého výtvarného umění. Při projití Slatiny se ještě dostanete k památníků Jana Husa. Pak už přichází romantická část výletu.