turistika.jpg, 78kB
Ostrava 2.

Nacházíme se v Ostravě. Pro nedostatek času dnes navštívím "zříceninu" renesančního slezkoostravského zámku, který původně býval hradem. Ale nevadí, cestou k ZOO je stále na co koukat.
     Vidím například budovu Pedagogické fakulty, jejíž návrh vzešel z neuvěřitelných 29 projektů. Budova byla slavnostněP2360448_small.JPG, 14kB otevřena v roce 1901. Co je ale horší, že začíná pršet. Potřebuji si ještě zajít k Dětskému domovu Vizina. U budovy mne ale zastihla tak silná průtrž mračen, že jsem tu nakonec musel strávit pod stříškou asi hodinu. Tady jsem byl prolustrován paní, kterou zajímalo, kdo jsem, kde bydlím, jak jsem na tom celkově v soukromí...
     Do zahrady jsem se sice nakonec nedostal. I přesto si myslím, že pár údajů o ní nikomu neuškodí. Její rozloha je 100 hektarů, což znamená, že je druhou největší u nás. Je tu k vidění asi 4 tisíce kusů zvířat ve 400 druzích. Navíc si tu můžete projít botanické stezky a kvalitně se najíst.
     Nedaleko ZOO se nachází již dříve zmíněný Důl Michal. To už se ale musím pomalu vracet zpět do centra. Mám ještě v plánu navštívit jedno místo. To se nachází blízko Smetanova máměstí u budovy Divadla loutek. Jen škoda, že jsem dříve nevěděl, že se nedaleko nachází "Bludný balvan". Ten sen byl dovezen z Polanského lesa, přírodní rezervace zbylého lužního lesa v nivě Odry.
     Pokud jde o divadlo, jeho moderní budova tu stojí od roku 1999. Každým druhým rokem se tu pořádá festival se P2360604_small.JPG, 9,8kBzajímavým názvem "Spectaculo Interesse". Nedaleko, vedle areálu Černá louka je k vidění svět v malém. Pozemek, nazvaný Miniuni je místem, kde si můžete prohlédnout 34 modelů světových staveb v měřítku 1:25.
     Kostelů můžete objevit v Ostravě vidět větší množství. Svou dominantou ale všechny přesahuje Katedrála Božského Spasitele. Jedná se o druhý největší chrám u nás (větší je už jen Velehrad). Katedrále dominují dvě 67 metrů vysoké věže. Čas začíná "tlačit", vracím se pomalu na hlavní vlakové nádraží v Ostravě. Jdu kolem novogotického kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.
     Dál půjdu přes náměstí Svatopluka Čecha, na kterém stojí další kostel. Stavbě, která nebyla díky financím realizována dle připravených plánů, dominují dvě 67 metrů vysoké gotické věže. Kostel byl vysvěcen v roce 1899, což ale znamenalo, že původní záměr dostavby byl o rok pozdržen (padesáté výročí vlády Františka Josefa I.).