turistika.jpg, 78kB
Mladějov

Mladějov se nachází v blízkosti Českého ráje a je ideálním startem na pěší tůry. Nad obcí je krásný výhled na Trosky, Kozákov, panorama Krkonoš, Ještěd nebo StřelečskouP1960455_small.JPG, 5 kB hůru. Do Prachovských skal či do Sobotky je to odtud asi 5 kilometrů, na hrad Kost asi 10 kilometrů.
   Katastrální výměra obce je 1204 hektarů a její součástí jsou Hubojedy, Bacov, Loveč, Pařízek, Roveň u Sobotky, Kozlov, Roveň a Střeleč. Již od roku 1906 tu mají železnici a tak se lidé i zboží a pošta mohou přepravovat vlaky z Mladé Boleslavy směrem na Starou Paku.
   První zmínka o této obci pochází z roku 1372, kdy tu vládl na dřevěné tvrzi pán Kunrát z Mladějova. Obec byla obnovena po roce 1603. První zprávy o škole pochází z roku 1740, kdy už tu měli jednotřídní farní školu. V současné školní budově se vyučuji již od roku 1877.
   František Josef Garstner (1756-1832), projektant první koněspřežné dráhy v Evropě, vedoucí z Lince do Českých Budějovic žil svá poslední léta svého života v místním zámku. V té době patřil zámek jeho zeťovi. P1960487_small.JPG, 7 kBV současné době v soukromých rukou. Klacisistní zámek s pseudobarokní fasádou pochází z roku 1769 a je novobarokně upraven v období před první světovou válkou. Za války s Pruskem v roce 1778 tu přebýval v hlavním stanu armády císař Josef II.
   Dominantou obce ale je kostel sv. Jíljí, který byl původně gotický (14. století) a do barokní podoby byl upraven v 18. století (1784). Ke kostelu patří barokní fara a bedněná zvonice z 19. století.
   O nedaleké Střelečské pískovně se traduje, že má nejkvalitnější sklářský písek na světě. Ze Střelečské hůry je krásný výhled do krajiny a je tam i lom ve vyvřelé čedičové kupě. A odtud to není už daleko k zřícenině, tedy zbytkům po hradu Pařez, což je cíl mého dnešního výletu. Nedaleko od hradu je rekreační středisko a rybník. Z Pařezu je to pak již co by kamenem dohodil do Prachovských skal.