turistika.jpg, 78kB
Dvůr Králové nad Labem
Mbunda Afrika
V rámci Majáles 2005 se na náměstí ve Dvoře Králové nad Labem objevila na jevišti skupina Mbunda Afrika (v českém překladu Bubny s Afriky). Pět hudebníků pocházejících z Pobřeží slonoviny a Konga pod vedením Mulenda Mabuaka předvedla názorně, jaký je rozdíl mezi pojetím hudby v Evropě a v Africe.
mbundaafrika47_small.JPG, 9 kB      Když totiž seskočili dva členové skupiny ke konci představení před jeviště, objevila se jen některá odvážná děvčata, aby si s nimi společně v rytmech bubnů, bubínků, dřevěného xylofonu či obyčejné pivní lahve zatančila v Africkém stylu.
     Africká hudba zněla náměstním a snad i nějaký ten tón zaletěl do Zoologické zahrady a připomenul většině zvířátek jejich původní domov. Myslím si, že se celé představení všem zúčastněným líbilo. Nenašel by se člověk, který si během něj nepodupával do rytmů Afrických melodií. Vedoucí mbundaafrika48_small.JPG, 6 kBskupiny umí obstojně česky (několik let tu studoval, žije tu skoro 15 let). Jeho průvodní slovo přispělo k celkově dobré atmosféře. Mbunda Afrika pořádá velmi často také představení i pro děti, které si mohou ověřit své hudební nadání na zapůjčených bubíncích.
     Hudebníci jsou stále duší domorodými Afričany, zajíždějí velmi často do své domoviny. Jejich výdělky z představení končí v převážné většině v humanitární organizaci podporující chudé obyvatele Afriky. Vydali v Čechách dokonce už i CD. Pokud se hudba v rytmech bubnů lidem líbí a organizátor není proti, dokáží ke svému vystoupení přidávat a přidávat další rytmy. A jestliže si budete po koncertě chtít pořídit jejich autogramy - ochotně vám je s upřímným úsměvem na tvářích poskytnou.