turistika.jpg, 78kB
Libníkovice

V nadmořské výšce 270 metrů leží obec Libníkovice, ve které žije přibližně 150 obyvatel. Obec je od Hradce Králové vzdálena 12 kilometrů, takže je blíže asi o P2020543_small.JPG, 13 kBpolovinu Třebechovicím pod Orebem. Součástí Libníkovic jsou osady Brovice a Horní Černilov. Oblast je nazývána Mikroregion Černilovsko. Obec byla známá především díky velkému počtu rybníků. Svého času jich bylo na jejím území údajně třináct.
     Na kopci, vysokém 285 metrů nad mořem se kdysi nacházela velmi stará (podle odhadů 350ti letá) "Národní lípa". Její rozložitá koruna byla upravena tak, že se do ní po vystoupení speciálním schodištěm vešlo několik lidí. Velmi oblíbenou zábavou tu bylo, že si až 25 hudebníků vlezlo do koruny. Pak hráli pro kolem stojící a sedící lidi, kteří zaujatě poslouchali a sledovali dění kolem sebe. Ukončení této populární zábavy ale ustalo v roce 1925, kdy velká větrná smršť a zásah blesku lípu zničily...
     Už začátkem roku 1930 jednalo obecní zastupitelstvo o dalším využití nyní už holého kopce. Bylo navrženo, aby tam P2020556_small.JPG, 8 kBbyla postavena rozhledna. Dokonce se vypracoval návrh, jak by měla vypadat. Byla navrhována cena od osmi do devíti tisíc korun. Jednalo se o železnou konstrukci ve tvaru čtyřbokého jehlanu.
     Jak už tomu ale bývá, rozpočet se zvýšil díky tomu, že byla spodní část rozhledny poddimenzována. Krásná kovová rozhledna má betonový základ. Podlahy jsou dřevěné.
     Zvýšení nákladů až na 16 825 Kč ale nebylo tragedií, protože byl rozdíl ceny povětšinou vybrán z řad obyvatel. 12. července 1930 mohlo dojít ke slavnostnímu otevření rozhledny. Ta byla kompletně upravena v roce 1992. Takže jediným problémem v současnosti je, že za roky od slavnostního otevření kopec nad vsí zarostl, čímž se celkový výhled z 15 metrů vysoké rozhledny zhoršil.
     Podle mého názoru je ale každá rozhledna výzvou k prohlédnutí, vystoupení na ní i za situace, že je celkový výhled omezen. Pokud by totiž šlo pouze o výhled do krajiny, mohlo by se pak stát, že by byla jedna rozhledna jako druhá, což by určitě návštěvníky odrazovalo.